1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Spor camiasından Yezidilere yardım
Spor camiasından Yezidilere yardım

Spor camiasından Yezidilere yardım

DİYARBAKIR- Spor Toto 3. Lig, 2. Grup'ta mücadele veren Yeni Diyarbakırspor A.Ş. kulübü ile kentteki spor taban birlikleri, IŞİD zulmünden kaçarak Diyarbakır'a sığınan Yezidilere gıda ve temel ihtiyaç maddeleri yardımında bulundu.

A+A-

IŞİD katliamlarından kaçarak Diyarbakır'a sığınan Irak'ın kuzeyindeki Sincar bölgesinin Yezidi halkı yalnız bırakılmıyor.

Kentteki belediyeler, çeşitli kurumlar ve esnafın yardım eli uzattığı Yezidilerin yaşadığı drama spor camiası da seyirci kalmayarak destek verdi.

Yeni Diyarbakırspor A.Ş kulübü, ASKF, TÜFAD, Futbol İl Temsilciliği, futbol hakemleri camiası, Amatör Sporcular Derneği, Saha Komiserleri Derneği ve diğer spor taban birliklerinin oluşturduğu komisyon iki kamyonet gıda ve temel ihtiyaç maddeleri topladı.

Yardımları Sümerpark'ta bulunan Yenişehir Belediyesi'ne ait depoya teslim eden spor komisyonu, Mardinyolu üzerindeki Yenişehir Belediyesi'ne ait spor kompleksi ve piknik alanında kurulan çadırlara yerleştirilen Yezidileri de ziyaret etti. Yapılan yardımlardan dolayı spor camiasına teşekkür eden Yezidiler, katliamlar nedeniyle güvenli olmayan ana yurtlarına dönmek istemediklerini belirtti.

Diyarbakır'da iyi ağırlandıklarına dikkat çeken Yezidiler, yardımlardan dolayı herkese teşekkür ettiklerini açıkladı.
ASKF Başkanı Remzi Dayan ziyarette yaptığı açıklamada Yezidilerin yaşadıklarını çok iyi anladıklarını ve bunun acısını derinden hissettiklerini belirterek, spor camiası olarak imkanları nispetinde destek olmak için bu çalışmayı yürüttüklerini söyledi.

Dayan, ”Dünyanın neresinde olursa olsun zalimlere ve zülüm yapanlara karşıyız, mazlumların ise yanındayız. Şengal halkının yaşadıklarına seyirci kalamayız. Spor camiasına yakışır duyarlılığı gösterdik. Spor bileşenleri olarak kendi aramızda yardım topladık. Biliyoruz yeterli değil ama en azından adım olarak görüyoruz. Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyespor Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Pekdoğan, Sincar halkının sahipsiz olmadığını ifade ederek, “Burası sizin evinizdir. Bu konuda hiçbir endişeniz olmasın. Ana yurdunuz olan Şengal de inşallah kurtulacaktır” ifadelerini kullandı.

Ziyarete TÜFAD Şube Başkanı Samet Karakaş, Futbol İl Temsilcisi Mehmet Altındağ, TFFHGD Şube Başkanı Nihat Mızrak, İl Hakem Kurulu Başkanı Aykut Gençoğlu, Milli Takımlar Bölge Teknik Sorumlusu Mehmet Budakın, Amatör Sporcular Derneği Mesut Deri ile bazı antrenörler ve spor adamları da katıldı.


(HA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT