1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Spîmend oyunu festival için hazırlanıyor
Spîmend oyunu festival için hazırlanıyor

Spîmend oyunu festival için hazırlanıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) oyuncuları, 3. Amed Tiyatro Festivali için Spîmend adlı oyunun provalarını Yönetmen Ghotbedin Sadeghi ile birlikte yapıyor.

A+A-

DBŞT’nin 3. Amed Tiyatro Festivali için hazırlıkları sürerken, Yönetmen Ghotbedin Sadeghi, ilk kez Duhok Tiyatro Günleri’nde tanıştığı DBŞT oyuncularıyla kendi yazdığı Spîmend oyununun provalarını yapıyor.

İran’ın Kürt bölgesinde bir dengbêjlik hikayesini anlatan Sîmend adlı oyun, festivalin açılış günü olan 15 Kasım’da izleyiciyle buluşacak.

Yönetmen Ghotbedin Sadeghi, İran’ın Kürt bölgesinde anlatılagelen bir dengbêjlik hikayesi olan Spîmend’in halk hikayesinin en güzel öykülerinden biri olduğunu belirterek, “Eskiden dengbêjler bu hikayeleri enstrüman olmadan yalın sesleri ile aktarırlardı. Zaman geçtikçe bunu müzik aletleriyle de desteklediler. Spîmend de öyle bir hikaye. Erdelan ve Mukriyan bölgesinde anlatılan bir hikaye. Konusu olan ama farklı anlatımlarla günümüze ulaşan dramatik ve trajik öğeler içeren bir hikaye.” dedi. 


‘Yüreğimdeki boşluk burada doldu’


DBŞT’nin “Xulame Du Xwedî” ve “Destê Şêş Tilî” adlı oyunlarını izlediğini belirten Sadeghi, “Gerek oyunlar gerekse oyuncuları çok başarılı buldum. Festivale davet edildim ve birlikte çalışmaya karar verdik.” dedi.

Diyarbakır’da bulunmanın kendisi için çok önemli ve keyifli bir süreç olduğunu ifade eden Sadeghi, duygularını şöyle ifade etti: “Yunanistan'dan  Almanya'ya, İtalya’dan, Fransa'ya birçok ülkede oyun sergiledim. İlk defa tiyatro için buradayım ve bu benim için çok değerli. Buradaki insanlarla temas kurmak ilerde gelişecek olan çalışmalar için bir zemin olacak. Yıllardır çok farklı ülkelerde tiyatro oynadım, yönettim, oyun sergiledim ama manevi anlamda benim için çok büyük bir boşluk doldu. Yüreğimde ve zihnimde büyük bir boşluğun burada dolduğunu hissettim.”


‘Duhok'ta oyunlarını izledim, beğendim’


DBŞT’nin çok başarılı işler yaptığını söyleyen Sadeghi, “Duhok'ta oyunlarını izledim. Beğendim ama genelde oyunların yabancı eser uyarlamaları olduğunu fark ettim. Neden Kürt oyun yazarlığı olmasın, neden Kürt tiyatrocular birinci elden Kürtçe yazılmış eserleri sergilemesin ki? Bu yüzden burada Kürtçe yazılmış bir oyunu Kürt oyuncularla bu Amed'de sahneleyecek olmak çok önemli.” diye konuştu.


Tahran’da tiyatro eğitimi veriyor


Sadeghi,1952 yılında Sine’de (Senendej) 10 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sekiz yaşındayken tiyatroya büyük ilgi duymaya başladı. Tahran'da Güzel Sanatlar okudu, Tiyatro bölümünü birinci olarak bitirdi. Burslu olarak gittiği Fransa Sorbonne Üniversitesi'nde master ve doktora eğitimini tamamlayan Sadeghi, 45 oyun, tiyatro üzerine 120 akademik makale yazdı, 10 kısa film yaptı, 28 televizyon ve sinema filminde oynadı. Sadeghi, Tahran'da birçok üniversitede tiyatro eğitimi vermeye devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler