1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SP'den Ahmet Türk'e tepki
SP'den Ahmet Türk'e tepki

SP'den Ahmet Türk'e tepki

DİYARBAKIR– Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, DTK Genel Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün Yezidilerle ilgili sözlerine tepki göstererek, siyasetçilerin ideolojik ve siyasi kaygılarla tarihi saptırdığını ileri sürdü

A+A-

SP Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, parti binasında yaptığı basın açıklamasıyla Ahmet Türk'ün açıklamalarını eleştirdi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk'ün geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da düzenlenen Uluslararası Yezidi Konferansı'nda “Halid Bin Velid döneminde Yezidilere en büyük soykırım yapılmıştır.

Bunu İslamiyet adına yaptıklarını söylemişlerdir. Ancak İslamiyet'in en büyük kitabı olan Kur'an-ı Kerim'de soykırım yapılmasına dair bir şey yoktur" dediğini hatırlatan Bozan, bu açıklamaları talihsizlik olarak değerlendirdiğini dile getirdi. Yezidiliğin 11. ve 12. yüzyıllarda yaşamış, Şeyh Adi bin Musafir isimli kişiye dayandırılan ve Zerdüştlükten etkilendiği kabul edilen bir inanç sistemi olduğunu ifade eden Bozan, "Bu inanç 12. yüzyıldan sonra Kürtler arasında yayılmıştır. Nasıl olur da 7. yüzyılda yaşamış ve Peygamber efendimizin Allah'ın kılıcı lakabını taktığı Halid Bin Velid tarafından katledilmiş olabilirler. Ahmet Türk, aradaki 400-500 yılı nasıl göz ardı edebiliyor.

Tarih bilgisi olan herkes bilir ki, İslam'ın fethettiği her yerde kendisine silah çekmeyen, yaşlı, çocuk, kadın, din adamı gibi insanlara silah çekilmemiştir. Türk'ün bu ifadeleri Kürtlerin kılıç zoruyla Müslüman olduğu ve bu süreçte Zerdüşt olan Kürtlerin büyük bir katliama maruz kaldığı şeklindeki iddiaları akla getirmektedir. Bu açıklamalar çok büyük talihsizliktir” diye konuştu.

 

(AKK-AŞ-Y)