1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SP il başkanı Fesih Bozan'dan ekonomi açıklaması
SP il başkanı Fesih Bozan'dan ekonomi açıklaması

SP il başkanı Fesih Bozan'dan ekonomi açıklaması

DİYARBAKIR - Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan Türkiye'de ve dünyada ani siyasi gelişmeler meydana geldiğini belirterek, ancak bu doğrultudaki ekonomik gelişmelerden halkın yeterince haberdar olmadığını söyledi.

A+A-

İktidar, ekonomideki verileri pembe tablolarla, tek taraflı, açıklamalarla halkımıza doğru bilgiler verilmemekte diyen Bozan, ekonomik durumun iyi olmadığının en canlı göstergesinin son on günde benzine 2, motorine 1 kere zam yapılması olduğunu belirtti.

Ülkede üretime dayalı değil, ithalata ve tüketime dayanan bir ekonomik yapının takip edildiğini kaydeden Bozan, ülkenin ekonomik anlamda diğer ülkelere borçlanıp bağımlı hale geldiğini aktardı. Senenin ilk 5 ayında (Ocak-Mayıs) enflasyon oranının yüzde 3.21 olduğunu söyleyen Bozan, işçi ücretlerine, memur maaşlarına, emekli dul ve yetimlerin aylıklarına cüzi artış yaparak, taban fiyatlarını düşük belirleyip çiftçiye az ödeme yaparak, enflasyon artışına çözüm olmadığını belirtti. Bozan, “Yoksulluk sınırının 2 bin 700 olduğu ülkemizde kamu çalışanlarının büyük kısmı bunun altında maaş almaktadırlar. Faiz ülkemiz ekonomisini perişan etti. Her yıl bütçenin önemli bir bölümü faize ayrılıyor. Mesela, 2012 yılı bütçesinden faize 48,4 milyar TL ödeme yapıldı. 2013 yılı bütçesinde faiz ödemeleri için 53 milyar TL ayrılmış” dedi.

Saadet Partisi olarak tüketime ve dışa bağımlı olan ekonomiyle bağımsız bir ülke olunmayacağını belirten Bozan, biran önce üretime dayalı bir yapıya geçilmesi gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT