1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SP Genel Başkanı Kamalak, Diyarbakır'da gül dağıttı
SP Genel Başkanı Kamalak, Diyarbakır'da gül dağıttı

SP Genel Başkanı Kamalak, Diyarbakır'da gül dağıttı

DİYARBAKIR - Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Diyarbakır'da tarihi Ulu Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur ilçesindeki esnafı gezerek, kırmızı gül dağıttı.

A+A-

SP Genel Başkanı Kamalak, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. Bir grup partili ile tarihi Ulu Camii’ne gelen Kamalak, burada cuma namazını kıldıktan sonra vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Cami çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kamalak, 1 Kasım’da genel seçimlerin olduğunu hatırlatarak, seçimlerden çok daha önemli durumların söz konusu olduğunu söyledi.

Bugün hem İslam aleminin hem de insanlığın bir bunalım içinde olduğunu belirten Kamalak, herkesin Müslüman’a vurduğunu, kendilerinin bunu bozmak mecburiyetinde olduğunu dile getirdi. Kamalak, “Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Arap’ı, Çerkez’i, Acem’i, Zaza’sı, Sünni’si, Alevi’si ile bu oyunu bozmamız lazım. İnancımızın etrafında birleşmemiz lazım. Bu yöre insanları, bilhassa Kürt kardeşlerimiz son derece merttirler, son derece dinlerine bağlıdır.

Diyarbakırlı kardeşlerim inanmış insanlar, misalen Bursa’daki, Ankara’daki, İzmir’deki, İstanbul’daki, Konya’daki kardeşlerini pasaportla vize ile görmek ister, var mı böyle bir düşünce, sanmıyorum. Ne Türk Kürt’süz yaşayabilir, ne Kürt Türk’süz olabilir. İkisi bir araya geldiğinde tarihte neler olduğu gibi inşallah yeni şeyler olur, yeni destanlar yazılır. Gelin diyorum, Kur’an’ın etrafında birleşelim. 2 milyarlık İslam alemini bir araya getirelim. İslam birliğini kuralım. İslam para birimine geçelim, İslam kültürel işbirliği kuralım. Ayrılığa değil birliğe çağrı yapalım. Bizim tahriklere değil huzura, birliğe, birleştirici düşüncelere ihtiyacımız var. Huzur, barış, kardeşlik için inancımızın etrafında birleşelim" dedi.


Kamalak, daha sonra Sur ilçesindeki esnafı gezerek, vatandaşlara kırmızı gül dağıttı. Kamalak, programını Hz. Süleyman Camii’nde yaptığı dua ile tamamladı.


Öte yandan Ulu Camii vaizi Mehmet Sait Yaz'ın verdiği cuma hutbesinde Yenişehir Belediyesi’nin tartışmaya neden olan afişi ile ilgili yaptığı konuşmaya bir kişi karşı çıktı. Şahıs camiden çıkarılırken, namaz çıkışı toplanan bir grup ise Hz. Muhammed lehine slogan attı.


(YRT-MP-CC-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler