1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sözleşmeli öğretmenlik nedir işte tüm hakları
Sözleşmeli öğretmenlik nedir işte tüm hakları

Sözleşmeli öğretmenlik nedir işte tüm hakları

Şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamalarında, sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili detaylar da belli olmaya başladı.

A+A-

Sözlü sınav Buna göre, sözleşmeli öğretmen alımı için KPSS puanının yanında sözlü sınava da tabi tutulacak.

Halen komisyonda görüşmeleri süren tasarıya ilişkin kabul edilen önergeyle, kalkınmada birinci derece öncelikli yörelerde boş kadrolara sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek. Bu öğretmenler, 3 yıl süreyle başka yere atanmayacak.

3 yıl atama yok Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde boş kadrolara sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek, bu öğretmenler 3 yıl süreyle başka yere atanmayacak.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısının görüşmeleri devam ediyor.

4/B statüsünde istihdam edilecek Buna göre, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerdeki, boş öğretmen norm kadrosu bulunan okullarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilecek.

Sözleşmeli öğretmenler, öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun 3 katına kadar aday arasından, Bakanlıkça yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak.

Bu şekilde atanan sözleşmeli öğretmenler, 3 yıl süreyle başka yere atanamayacak. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi, sözleşmeli öğretmene tabi olacak.

Adaylık süreci Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak.

Kadroya atama Sözleşmeli öğretmenlerden, sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak.

Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

Sözleşmeli öğretmenlerin ücreti kadrolu öğretmenler kadar olacak.

(Memur Haber)

HABERE YORUM KAT