1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular başladı mı?
Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular başladı mı?

Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular başladı mı?

Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvuruların ne zaman başlayacağı büyük bir merak konusu oldu. Binlerce adayın heyecanla beklediği ön başvurular ne zaman başlıyor. İşte merak edilen tüm soruların yanıtları ve sözleşmeli öğretmenlik için ön başvuru tarihi..

A+A-

Sözleşmeli öğretmenlik için tüm şartlar belirlendi. Peki sözleşmeli öğretmenlik yapmak isteyenler için ön başvuru hangi tarihte başlayacak? Sözleşmeli öğretmenlik kontenjanı kaç olacak? İşte sözleşmeli öğretmenlik için tüm detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 15 bin sözleşmeli  öğretmen alımında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektirmeyen alanlar  için ön başvurular 8-11 Ağustos'ta, ÖABT gerektiren alanlar için ön başvurular  5-8 Eylül arasında alınacak. 
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 27 Temmuz'da Resmi Gazete'de  yayımlanan 668 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile  Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde  Kararname ve 3 Ağustos 2016'da Resmi Gazete'de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen  İstihdamına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda, boş öğretmen norm kadrosu bulunan  örgün ve yaygın eğitim kuramlarına 15 bin pozisyona sözleşmeli öğretmen istihdam  edilmesine ilişkin duyuruya yer verildi.
 
Buna göre, ilan edilen kadrolar için 2016 KPSS10 ve KPSS121 puan  türlerinden 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar, sözlü sınav için  "http://ikgm.meb.gov.tr" adresinden başvuru yapabilecek. En yüksek puanlı adaydan  başlamak üzere ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday sözlü sınava alınacak.
 
Sözlü sınavlar, Türkiye genelinde oluşturulan 18 sınav merkezinde  gerçekleştirilecek. Adaylar sınav merkezi tercihlerine göre sözlü sınava girecek  ve ardından başarılı olanlar arasından puan üstünlüğüne göre tercihler alınıp  atamalar gerçekleştirilecek.
 
Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili sözlü sınava alınacak adaylara  ilişkin süreç takvimi, yapılacak iş ve işlemler, bakanlığın "www.meb.gov.tr"  internet sitesinden duyurulacak.
 
Öte yandan, sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade  yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti,  bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve  eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek. Sözlü sınav sonucunda 60 ve  üzerinde puan alanlar, başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere  tercih yapma hakkını elde edecek.
 
 Sözlü sınava alınacak adaylar "http://mebbis.meb.gov.tr" ve  "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden duyurulacak. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde  puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih  edebilecek.
 
Başvurular için 2 ayrı takvim
 
 ÖABT KPSSP10 gerektirmeyen alanlar bakımından adaylardan ön başvurular  8-11 Ağustos'ta alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri,  12 Ağustos'ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 15-26 Ağustos tarihleri arasında  yapılacak ve 28 Eylül'de sonuçlar açıklanacak. Alınan itirazlar, 3 Ekim'de  sonuçlandırılacak. Adayların atama tercihleri, 4-7 Ekim arasında alınacak ve 10  Ekim'de sonuçları açıklanacak.
 
ÖABT 20 Ağustos 2016'da gerçekleştirileceğinden KPSS121 puan türüne  göre atanacak adayların sınav takvimi farklı olacak. Buna göre, ÖABT gerektiren  alanlar bakımından ön başvurular 5-8 Eylül arasında alınacak. Adayların sözlü  sınava alınacakları sınav merkezleri, 9 Eylül'de ilan edilecek. Sözlü sınavlar  19-27 Eylül arasında yapılacak. Sözlü sınav sonuçları, 28 Eylül'de açıklanacak.  Bu tarihten sonraki süreçlere ilişkin takvim ise ÖABT gerektirmeyen adaylarla  aynı olacak.
 
  Sözleşmeli öğretmenlik için 15 bin kadro arasında en çok atama  yapılacak alanlar ise sırasıyla 4 bin 334 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 555  kontenjanla İngilizce ve bin 479 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi  öğretmenliği oldu.

HABERE YORUM KAT