1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sözde soykırım kararına tepkiler büyüyor
Sözde soykırım kararına tepkiler büyüyor

Sözde soykırım kararına tepkiler büyüyor

Almanya Federal Meclisi’nin, Ermeni iddialarına ilişkin yasa tasarısını kabul etmesinin ardından yükselen tepkiler büyüyor.

A+A-

Diyarbakır’daki STK’lar, sözde soykırım kararıyla ilgili ‘kabul edilemez’ değerlendirmesinde bulunurken, kararın Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri ciddi manada zedeleyeceği görüşünde. STK’lar, bu meselelerin siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gerektiği bir mesele olduğunu da dile getiriyor.
 
 
“ADULF HİTLER MECLİSİ KARARINA BENZİYOR”
 
Alman Parlamentosu'nun sözde soykırım kararını ‘kabul edilemez’ bulan Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Derneği (CİHANNÜMA) Diyarbakır Temsilcisi Alaattin Parlak, bu yanlış karara karşı yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyor. Parlak şöyle dedi; 
 
“Bu adeta Adulf Hitler Meclisi kararına benziyor. Yani kendi geçmişinde katliam ve soykırımlar olan Almanlar, şu an maalesef Ermeniler üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletini mahkum etmeye çalışıyor ve bu son derece yanlış bir karar, bu parlamentonun almış olduğu bu kararı kabul etmemizin mümkün değildir.

Bizim 5 milyona yakın vatandaşımız Almanya’da yaşıyor ve Almanya ekonomisini de çok ciddi katkı sunan kendi insanlarımız var. Alman hükümeti buradaki gerçekliği yani Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ne kadar güçlü olduğunu görmek zorundadır. Bundan sonraki ilişkilerin de gözden geçirilmesi sağlıklı olacaktır, yoksa mevcut tasarıyla ilgili Almanların kendi geçmiş tarihlerinde yaptıkları ortada iken Türkiye’yi bu anlamda suçlu görmek son derece yanlış ve bununda yaptırımlarının olması gerektiğini düşünüyorum”
 
“SOYKIRIM ARAYAN AVRUPA TARİHİNE BAKSIN”


“Bizim geçmiş tarihimizde, bu topraklarda teknik anlamda soykırım diye tabir edilecek herhangi bir gelişme yaşanmamıştır” diyen Çözüm İçin Sivil İnisiyatif Derneği (ÇÖZÜM-DER) Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin ise, geçmişte acı olayların yaşanmış olabileceğini ancak soykırım denilebilecek ırki temellere dayalı acıların yaşanmadığını belirterek şöyle dedi:
 
“Osmanlının tarihinde de yoktur. Osmanlı 600 yıl boyunca üç kıtaya hükmederken hiçbir zaman soykırım noktasında bir girişimde bulunmadı. Adaleti, merhameti, hoşgörü ve kardeşliğiyle 600 yıl boyunca üç kıtaya hükmetti. Soykırım noktasında bir sonuca gitmek isteyen ülkeler var ise Avrupa tarihine baksınlar. Açık soykırımlar orada yaşanmıştır. Doğu her zaman medeniyeti, insaniyeti batıya ihraç etmiştir ama dünyayı büyük felaketlere sürükleyen bütün olayların hepsi batıdan doğuya doğru esmiştir, kardeşliği yeşertecek olaylarda doğudan batıya esecektir”
 
Ezgin, böylesi meselelerin siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gerektiği de sözlerine ekledi.

(Engin öztürk)
 

HABERE YORUM KAT