1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sözde değil özde olsun
Sözde değil özde olsun

Sözde değil özde olsun

Vali Toprak, isim vermeden gönderme yaptı; “İnsanlarda vicdan yok mu?' diyenlere bu cevabı veriyoruz. Sözde değil, özde, işte, amelde ne yapıyoruz?”

A+A-

9 okulun onarım töreninde konuşan İl Valisi Mustafa Toprak isim vermeden, bazı kesimlere gönderme yaparak, sert dille eleştirdi. Vali Toprak, “Çocuklarımızın aklını, zihnini, yüreğini çelerek, dağa çıkararak onları kandırma yolunda engellemek için el birliğiyle o vicdanı bunu kaldırmıyor diyenlerin olduğunu” belirterek, “bu kişi hangi engelleri ortaya koyuyor- O giden yolda açık ve net hangi tepkileri ortaya koyuyor- Buna bakmak gerekiyor" diyerek çıkıştı.

Toprak'ın bu çıkışı son günlerde 'Teröriste ağlamayan insan değildir' şeklinde yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken Emniyet Müdürü Recep Güven'e yönelik olduğu şeklinde yorumlanırken Vali Toprak, şöyle dedi: “benim vicdanım sızlıyor, vicdanım bunu almıyor. İnsanlarda vicdan yok mu-' diyenlere bu cevabı veriyoruz. Sözde değil, özde, işte, amelde ne yapıyoruz- Bu çok önemlidir”

İş adamı Aliağaoğlu'nun Diyarbakır'da onarımını üstlendiği 9 okul için tören düzenlendi. Şehit Nesrin Güner İlköğretim okulunda düzenlene törene; AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, İş adamı Ali Ağaoğlu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven ile öğrenciler katıldı.

Tören öncesi protokol üyeleri davul zurna eşliğinde öğrenciler ile birlikte halay çekti. Bir süre önce 'Teröriste ağlamayan insan değildir' sözleri nedeniyle bir süre önce gündeme gelen Emniyet Müdürü Recep Güven'in çevik kuvvet kıyafeti ile törene katılması dikkat çekti.

VALİ, EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ELEŞTİRDİ

Diyarbakır'da derslik sıkıntısı olduğunu söyleyen Vali Mustafa Toprak, bin 590 yeni derslik için çalışmaların devam ettiğini söyledi. “Hiçbir anne ve babamızın gözünden yaşlar akmasın. Geleceğinden endişe etmesin ”diyen Toprak, şunları söyledi: ''Diyarbakır'ın ya da İstanbul'un bir köyünde, mezrasında problem oluyorsa şüphesiz ki; bu olaylar hepimizi ilgilendiriyor. Hepimizin ortak gayretiyle konuşmaktan öte bu konularda ne katkı koyduğumuz da ortaya çıkıyor. İşin doğrusu çoğu açıklamaları falan da görüyoruz. Vicdanımız buna elvermiyor, hangi vicdan buna yakışır? O zaman vicdanların oluşan problemler noktasında hangi katkıyı ortaya koyuyor, hangi engelleri ortaya koyuyor ki; o çocuklarımız yanlış noktalara gitmesinler?

'AMELDE NE YAPIYORUZ BU ÖNEMLİ'

Çocuk ve gençlerimizin hırsız, ipsiz, uyuşturucu, terör, sokak hareketleri gibi olaylara gitmesini engellemek için 'benim vicdanım sızlıyor, vicdanım bunu almıyor. İnsanlarda vicdan yok mu?' diyenlere bu cevabı veriyoruz. Sözde değil, özde, işte, amelde ne yapıyoruz? Bu çok önemlidir. Siz bu ameli gerçekleştirdiniz kendi sahanızda. Başkaları da kendi sahalarında gerçekleştirecek. Yoksa, sözü söylemekle olmuyor. O çocuklarımızın aklını, zihnini, yüreğini çelerek, dağa çıkararak onları kandırma yolunda engellemek için el birliğiyle o vicdanı bunu kaldırmıyor diyen kişi, hangi engelleri ortaya koyuyor? O giden yolda açık ve net hangi tepkileri ortaya koyuyor? Buna bakmak gerekiyor.''

Vali Toprak'ın yaptığı bu açıklama bir süre önce 'Teröriste ağlamayan insan değildir' diyen İl Emniyet Müdürü Recep Güven'e üstü kapalı gönderme olarak değerlendirildi.

AĞAOĞLU'NA TEŞEKKÜR ETTİ

Vali Mustafa Toprak, 9 okulu onaran iş adamı Ali Ağaoğlu'na da teşekkür etti. Ağaoğlu, “Ali Ağaoğlu Diyarbakır'a bir geldi pir geldi ve iki ay önce ilk gelişinde ayağının tozuyla 9 okulumuzun tadilatı için söz vermişti. Ağaoğlu'nun eğitim alanında yaptığı bu katkı ülkemizin 81 iline de aynı özenin gösterilmesi adına önemli bir davranıştır. Diyarbakır'ı da kendi memleketi olarak görmesi ve kısa sürede verdiği sözü yerine getirmesi tüm iş adamlarımıza örnek olacak sosyal bir davranıştır” dedi.

AĞAOĞLU SÖZÜNÜ TUTTU

Türkiye gayrimenkul sektörünün öncü şirketi Ağaoğlu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu 29 Ağustos Çarşamba günü yaptığı Diyarbakır ziyareti esnasında verdiği eğitime destek sözünü tuttu. Ağaoğlu'nun üstlendiği ve Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde yer alan 9 okulun tadilatı kısa sürede tamamlandı.

Şehit Nesrin Ünügür İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törene Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'de katıldı. Ali Ağaoğlu, eğitime verdiği bu destek ve girişimi için  Toprak tarafından verilen bir plaketle onurlandırıldı.

'SÖZÜMÜ TUTTUĞUM İÇİN MUTLUYUM'

Diyarbakır'da bulunan okullara verdiği destek ile ilgili görüşlerini dile getiren Ali Ağaoğlu; “İstihdam ve eğitim konuları ülkemizin en önemli sorunlarının başında geliyor ve maalesef bunlar Güneydoğu Anadolu Bölgemizde daha da çok hissediliyor. Bu kapsamda yatırım fırsatlarını yerinde görmek ve bu bölgemizdeki istihdam ve eğitim sorunlarına dikkat çekmek için 2 ay kadar önce Diyarbakır'a gelmiştim.

O günkü ziyaretimde Bağlar İlçesi'ndeki 9 okulun yenileme çalışmaları için söz vermiş ve Diyarbakır'da bir de ev alarak şehirden ayrılmıştım. Bugün bu okullardaki çalışmaların tamamlanmasıyla yeniden buradayım ve kendimi artık bir Diyarbakırlı hemşeriniz olarak görüyorum. Cehalet bütün kötülüklerin anasıdır, bir eğitim gönüllüsü olarak bugün Diyarbakır için vermiş olduğum sözü tutmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

'TÜRKİYE'YE HİZMET EDECEKLER'

Ülke genelinde birçok eğitim projesine imza attıklarını dile getiren Ali Ağaoğlu, bu okullardan mezun olan çocukların  ve gençlerin geleceğin Türkiyesi için çok değerli hizmetlere imza atacağından hiç şüphesi olmadığını da sözlerine ekledi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten de Ali Ağaoğlu'nun Diyarbakır'a olan desteğinin bölgeye moral olduğunu ve Ağaoğlu'nun ilk ziyaretinin ardından 4 iş adamımızdan da yatırım sözü aldıklarını belirtti. İçten, “Ağaoğlu'nun Diyarbakır'a göstermiş olduğu bu yakınlık bölgenin gelişimi adına çok önemlidir” dedi.

Yaklaşık 20 bin kadar öğrencinin eğitim gördüğü 9 ilköğretim okulunun tadilatları 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Ali Ağaoğlu ayrıca, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin Uluslararası Girişimcilik, Gıda Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği Fakültelerinin yerleşeceği tarihi yapının restorasyon, onarım ve tefrişini ile Diyarbakır'ın kültürel tarihini anlatan “Sevgi Taşı” isimli sinema filmine de destek olacak.