1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sosyalist gençlerden destek çağrısı
Sosyalist gençlerden destek çağrısı

Sosyalist gençlerden destek çağrısı

IUSY, Diyarbakır’da iki gün süren Akdeniz Liderlik Konferansı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. IUSY, uluslararası kamuoyunu, Kürtlerin DAİŞ’e karşı özsavunma çabalarına destek vermeye çağırdı.

A+A-

 Uluslararası Sosyalist Gençlik Birliği (IUSY), Diyarbakır’da 14-15 Ağustos tarihleri arasında yaptıkları Akdeniz Liderlik Konferansı’nın sonuç bildirgesini açıkladı.

Sonuç bildirgesinde, dünya konseyi kararlarına dayanarak, Kürt halkının tüm parçalardaki (İran, Irak, Türkiye ve Suriye) haklarına ve Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkı ve özgürleşme mücadelelerine tam destek vermeyi taahhüt ettikleri belirtildi. IUSY’nin Kürt halkıyla dayanışma içinde olduğu ve bölgedeki fundamentalizme (kökten dinciliğe) karşı Kürtlere destek verdikleri vurgulanan bildirgede, uluslararası kamuoyu, Kürtlerin DAİŞ’e karşı özsavunma çabalarına destek vermeye çağrıldı. Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanabilmesi için Abdullah Öcalan’ın ve tüm siyasi tutukluların bir an önce bırakılması istenilen bildirgede, iki taraf arasında sürekli bir müzakere sürecinin olması gerektiğinin önemine dikkat çekildi.


‘YPJ, tüm dünyaya bir örnektir’


Rojava ve Kobanê’deki demokrasi ve eşitlik mücadelesinin tüm Ortadoğu için bir rol model olduğu belirtilen sonuç bildirgesinde, “Kadınların liderliğindeki bir özgürlük hareketi olan YPJ, tüm dünyadaki sosyalist ve sosyal demokratlar için bir örnek teşkil etmektedir. Biz ülke hükümetlerini, uluslararası kurumları ve Avrupa Birliği’ni şehirlerin yeniden inşası temelinde yapılan mücadeleyi desteklemeye ve yeni kurulan demokratik sistemi tanımaya çağırıyoruz” denildi. Bildirgede, bölgedeki barış ve demokrasi için mücadele veren sosyalist gençlere karşı Suruç’ta yapılan korkunç terör saldırısı da şiddetle kınandı.


‘Siyasi tutuklular bir an önce serbest bırakılmalı’


Bölgede istikrarsızlık yaratan ve iki taraftan insanların da hayatını kötüleştiren Filistin-İsrail çatışmasının hayati bir sorun olmaya devam ettiği belirtilen bildirgede, şu ifadelere yer verildi:


“Dolayısıyla tek çözümün 1967’ye dayanan İsrail işgalinin sona ermesi olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Birleşmiş Milletler kararlarında ve iki taraf arasında yapılan daha önceki anlaşmalarda belirtilen iki devletli çözüm, sürdürülebilir bir barış ve İsrailliler ve Filistinlilerin güvenliği için izlenebilecek yegâne yoldur.” Bu çatışmada ve diğerlerinde sivil halkın toplu olarak cezalandırılmasına karşı oldukları belirtilen bildirgede, Filistinlilerin Birleşmiş Milletler’e sunduğu teklifi ve diplomatik çabaları desteklediklerinin ve parlamenter Mawan Barghouthi ve İsrail cezaevlerindeki tüm Filistinli siyasi tutukluların bir an önce bırakılması için talepte bulunduklarının altı çizildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler