1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sosyal bilgiler kulübü'nden köy okullarına yardım sürüyor
Sosyal bilgiler kulübü'nden köy okullarına yardım sürüyor

Sosyal bilgiler kulübü'nden köy okullarına yardım sürüyor

Dicle Üniversitesi Sosyal Bilgiler Kulübü Topluma Hizmet Dersi kapsamında köy okullarına yardım kampanyalarını sürdürmeye devam ediyor.

A+A-
Köy okullarına ellerinden geldiğince yardım eden yaklaşık 50 öğrenci, kar kış demeden projelerini hayata geçirmek için gönüllerindeki büyük coşku ile yolları aşındırıyor.
 
Öğrenciler, Diyarbakır merkeze bağlı Kuşlukbağı İlköğretim Okulu ve Hazro Dadaşağılıköyü İlköğretim Okulu'na yapmış oldukları yardımlarla hem öğrencileri sevindiriyorlar hem de köylülere kadına karşı şiddetin önlenmesi ve kızların okula gönderilmesi için bilgiler veriyorlar.
 
Köy halkına Kur'an-ı Kerimden ayetlerle ve Peygamber Efendimizden hadislerle kadına karşı şiddetin olmaması gerektiğini aktaran Sosyal Bilgiler Kulübü öğrencileri, Kürtçe ve Türkçe verdikleri bilgilendirmede kızların eğitim almasının önemini vurguladı.
 
Köylülerde kızların okumasının önemini bildiklerini ve artık bu konuya sıcak baktıklarını belirterek, ellerinden geldiğince kız çocuklarını okutacaklarını söylediler.Sonrasında okullara kırtasiye, giyim ve ayakkabı yardımında bulunan gönüllü kulüp öğrencileri, minik kardeşlerini sevindirmenin kendileri için büyük bir haz olduğunu söylediler. Maddi durumu iyi olmayan köy halkına da gıda yardımı yapıldı.
 
Sosyal Bilgiler Kulübü Başkanı M. Cihan Şimşek, kulüp olarak en değerli varlık olan kadınların toplumdaki yerinin ve öneminin farkında olduklarını, bu inanışla seminerler düzenlediklerini ifade ederek, yardım çalışmalarını bölgede ve çevre illerde yaygınlaştırmayı planladıklarını söyledi.
 
 

HABERE YORUM KAT