1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Soruşturma başlatılmalı
Soruşturma başlatılmalı

Soruşturma başlatılmalı

Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuran yoksul yurttaşların kimlik bilgilerinin de içinde bulunduğu ıslak imzalı evrakların çöp konteynırından çıkmasını değerlendiren Avukat Mehdi Özdemir, skandalın dilekçe hakkını ihlali olduğuna dikkat çek

A+A-

Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuran yoksul yurttaşların kimlik bilgilerinin de içinde bulunduğu ıslak imzalı evraklar, Yenişehir Toplu Konutlar'da bir çöp konteynırında bulunduğu skandalını DİHA ortaya çıkarmıştı. Ortaya çıkan skandala, il tepki çöpten bilgileri çıkan yurttaşlardan gelirken, İskender Paşa Mahalle Muhtarı Ali Ürün ve Diyarbakır Barosu avukatlarından Mehdi Özdemir de DİHA'ya yaptıkları değerlendirmede yardım bekleyen yurttaşların evraklarının çöpe atılmasının kabul edilir bir durum olmadığını belirtti.

'Mağdur yurttaşlar savcılığa başvurmalı'

Mahallenin çok yoksul bir mahalle olduğunu söyleyen Muhtar Ürün, yardım için vakfa başvuran yurttaşların tümünün mağdur olduğunu belirtti. Vakıf hakkında gerekli işlemlerin başlatılması gerektiğinin altını çizen Ürün, “Vakfa yapılan başvurulardaki evraklar bellidir. Yırtılmış ve zamanı geçmiş resmi belgeler dahi çöpe atılarak değil, farklı bir şekilde imha edilmelidir. Mağdur olan yurttaşlar Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunmalıdır. İleri ki günlerde mahalle sakinlerinin adına çıkabilecek herhangi bir işlem de bu belgelerin göz önünde tutulması gerekir. Kurumun içinde birileri bu evrakları çöpe atmıştır. Evrakların nasıl dışarı çıktığına savcılık soruşturmasında ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

'Görevi kötüye kullanmıştır'

Yaşanan skandalı hukuki boyutuyla değerlendiren Diyarbakır Barosu avukatlarından Mehdi Özdemir, yardım için vakfa başvuran yurttaşların evraklarının incelenip bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini belirterek, herhangi bir kuruma yapılan başvurularda verilecek olumlu ya da olumsuz kararın ardından belgelerin 10 yıl boyunca arşivlerde tutulması gerektiğinin altını çizdi.

“Evrakların bir başkasının eline geçmesi ya da kurum dışına çıkartılması ve farklı şekillerde kullanılması örneğin çöpe atılması gibi bir durumla karşılaşıldığında kurum çalışanlarının görevi kötüye kullandığı söz konusudur” diyen Özdemir, skandalın dilekçe hakkı ihlali olduğunu belirtti. Belgelerdeki tarihlerin yeni olmasından kaynaklı herhangi bir karar alınmadığını belirten Özdemir, “Başvuru evraklarının çöpten çıkartılması yardıma muhtaç olan yurttaşların yardım almasını engeller bir durumdur. Siyasal mekanizmaların hukuken suç işlediğini göstermektedir. Vakfın bünyesinde olan başvuruların arşiv bölümünde saklanması ve yurttaşların kişisel bilgilerinin hiçbir şekilde kimsenin eline geçmemesi gerekiyor. Eğer bu noktada yapılan bir ihmal varsa bu kurum müdürü ve vakıf çalışanları birinci derece sorumludur. Vakfa başvuru yapan ve şimdiye kadar başvuruları karar altına alınmayan şahısların, belgelerinin çöpten çıkarılması ve yasalara aykırı bir şekilde imha edilmesine ilişkin kuruma başvurarak karar istemeyebilir ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunabilir” dedi.

HABERE YORUM KAT