1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Sorunu çözme zamanı'
'Sorunu çözme zamanı'

'Sorunu çözme zamanı'

Kürt sorunu çözmek için başlatılan “Çözüm Süreci”ni değerlendiren AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, diyalog sürecinin başlamasından bu yana 2200 kişinin dağa çıkarıldığını ileri sürerek, “Artık birbirimizi suçlama zamanı değil, elbirliğiyle bu

A+A-

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BBC'nin Türkçe servisine “Çözüm Süreci” ve Lice olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, barış sürecinin gidişatını değerlendirdiği konuşmada, dağdaki militanların indirilmeye çalışılırken, diyalog sürecinin başlamasından bu yana 2200 kişinin dağa çıkarıldığını öne sürdü. Ensarioğlu “Birbirimizi suçlama zamanı değil, elbirliğiyle bu sorunu çözme zamanı. BDP ve PKK'nin artık demokratik, siyasal yöntemlere başvurması gerekiyor” dedi.

'Sürece uygun davranılmalı'

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Bu bir takım oyunu. Herkes bu sürece uygun davranacak, bu sürece elinden gelen katkıyı sunacak” diyerek hükümetin tek taraflı olarak sorumlu tutulmasına karşı çıktı. Hükümetin somut adımlar atmakta gecikmesine veya TBMM'nin kapanmasına dair eleştirilerin kabul edilebileceğini söyleyen Ensarioğlu, diğer yandan “adam kaçırma” ve “şantiye yakma” gibi eylemlerin devam ettiğine dikkat çekti. Dağdaki militanlar indirilmeye çalışılırken, diyalog sürecinin başlamasından bu yana 2200 kişinin dağa çıkarıldığını öne süren milletvekili, “Birbirimizi suçlama zamanı değil, elbirliğiyle bu sorunu çözme zamanı. BDP ve PKK'nin artık demokratik, siyasal yöntemlere başvurması gerekiyor” dedi. Ensarioğlu, yürüyüş yapmasına izin verilen binlerce kişinin içinde, elinde patlayıcılar olan birkaç yüz kişi bulunduğunu iddia ederek, “Bizim partimizden, iktidarımızdan daha değerlidir bu süreç. Aynı zamanda PKK'den ve BDP'den de daha değerlidir” ifadesini kullandı. Anadilde eğitim ve seçim barajının düşürülmesi taleplerini öteden beri savunan isimlerden biri olan Ensarioğlu, bu taleplerin BDP tarafından dile getiriliş biçimini eleştirdi.

'Hak edilen ceza verilmeli'

Lice'de yaşanan olaylara da değinen AKP Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu, son 3-4 aydır yeni karakollar yapıldığının iddia edildiğini belirterek, eski karakolların onarımı ve güçlendirilmesinin söz konusu olduğunu savundu. “Karakol yapımını istemiyorsak, bu istememenin söyleniş biçimi vardır; karakolun içine giderek molotof kokteyli atarak değil” diyen Ensarioğlu, göstericilere karşı silah kullanan güvenlik görevlilerine “hak ettiği cezanın” verilmesi gerektiğini vurguladı.

 'Kürtler üzerine düşeni yaptı'

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk ise, Öcalan'ın “hükümet gerekeni yapmasa bile” süreci ilerletmekte kararlı olduğunu belirterek, “Kürt tarafı kendi üzerine düşen sorumlulukları yaptı” dedi.  Tuğluk, “İkinci aşama dediğimiz, BDP'nin doğrudan muhatap olduğu siyasi adımlar konusunda bir ortak müzakere heyetinin oluşturulması gerekiyor. Keşke diğer partiler de katılsa… Onlar katılmıyorsa BDP ile AKP arasında Ekim ayına kadar ortak çalışma yürüterek yasal düzenlemeler yapılması konusunda bir mutabakat sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

'Aralarında kader birliği var'

Erdoğan ve Öcalan arasında bir “kader birliği” olduğunu dile getiren Tuğluk, “Her iki lider de böyle bir gelişmeden zarar görecekler, toplum da zarar görecek. Çok daha radikal gelişmeler yaşanabilecek. Bunun önüne geçebilmek açısından hükümetin kararlı, cesur adımlar atması gerekiyor” şeklinde konuştu. Tuğluk, Lice'deki olayın “ciddi kaygılar” yarattığını belirterek, “Ama süreç buna rağmen devam edecektir. Bu konuda kararlıyız” dedi.

HABERE YORUM KAT