1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sorun sadece kesintiler değil
Sorun sadece kesintiler değil

Sorun sadece kesintiler değil

Yurttaşların DEDAŞ ile ilgili şikayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Kaçak kullanmadığı halde kendisine ceza kesildiğini belirten Abdulaziz Selir, bu durumun düzeltilmesini istedi,Mehmet Değer isimli yurttaş ise elektriğin pahalılığından yakındı.

A+A-
Diyarbakır'da elektrik kesintileri ile ilgili sorunlar devam ederken, yurttaşlar kesintilerin yanı sıra birçok sorunla daha karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (DEDAŞ) özelleşmesinin ardından her yıl yaşanan sorunların katmerleştiğini vurgulayan yurttaşlar, yaşadıkları sorunlardan bıkkınlık yaşadıklarını ifade etti.
 
“Kontrol edilmeden kaçak cezası”
 
Kaçak elektrik kullanmadığı halde abonesinin kaçak olarak belirlendiğini ifade eden yurttaşlardan Abdulaziz Selir, “DEDAŞ yetkililerine gelip saatimi kontrol etmelerini söyledim ancak kimse gelip kontrol de etmedi. 2 kez DEDAŞ'a gitmeme rağmen kimseyi kontrol için göndermediler. Daha sona gelip abonemi kaçak olarak belirlemişler. Karşılığında da 600 TL ceza kesmişler. Her ay 50-60 TL fatura gelirken, 600 TL ceza kesmişler. Faturalarımı da düzenli ödüyorum. Bunun düzeltilmesini istiyorum” dedi.
 
“Fiyatlar düşürülmeli”
 
Yurttaşların en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de enerjiyi pahalıya satın almaları. Mehmet Değer adlı yurttaş, elektrik kilovatlarının çok pahalıya satıldığını belirterek, “Ayda 60-70 TL fatura gelmesi bizim için sorun olmaz ancak çok fazla enerji yakmamamıza rağmen 120-130 TL fatura ödüyoruz. Bu da maddi sıkıntılar yaratıyor. DEDAŞ'ın yapmış olduğu faiz affı kampanyası güzel ve bu kampanyaya ilgide büyüktü. Ancak fiyatların da düşürülmesini bekliyoruz” diye konuştu.
 
“İcralıklara kampanya istiyoruz”
 
Salim Kaçar adlı yurttaş da elektrik fiyatlarının pahalılığından şikayet ederek, “Dünyanın hiçbir yerinde enerji bu kadar pahalı değil. Ülkemizde üretilen elektrik enerjisi yurttaşlara pahalıya mal ediliyor. Başkalarının kaçak kullanmasının bizim faturalarımıza yansıtılması doğru değil. Gidip kaçak kullananları tespit etsinler ve onlara gerekli cezai işlemleri uygulasınlar” dedi. Mehmet Reşat Okuyucu adlı yurttaş ise kendisine ulaşarak icralık olduğunu söyleyen DEDAŞ avukatlarının 813 TL istediğini vurgulayarak, “DEDAŞ'ın yaptığı kampanya güzel ancak icralık dosyalarda da kolaylık sağlanmasını istiyoruz. Böyle bir kampanya icralık dosyalar için de düşünülürse çok iyi olur” diye konuştu.
 
'DEDAŞ daha hassas olmalı'
 
Yeni aldığı evde abone karışıklığı olduğunu dile getiren Mesut Erdem isimli yurttaş da, “6 ay önce yeni bir ev aldım. Almış olduğum evde abone karışıklığı var. Karşı komşumun kullanmış olduğu elektrik faturasını ben ödüyorum. Benim kullandığım elektriği ise karşı komsum ödüyor. Konuyla ilgili bir çok kes DEDAŞ'a müracaatta bulundum ancak bir sonuç alamdım. 6 aydır bu sorunun çözülmesi için defalarca DEDAŞ'a gitmeme rağmen bir türlü sorunuma çare bulamadılar. Ya da kulak arkası ettiler. Ben kimsenin hakkının kimseye geçmesini istemiyorum. Ne benim hakkım komşumun boynuna girsin neden komşumun hakkı benim boynuma. Onun için DEDAŞ'ın bu tür konularda daha hassas davranmasını ve görevlerini layığı ile yerine getirmesini istiyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT