1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sorumlusunuz, gereğini yerine getirin”
“Sorumlusunuz, gereğini yerine getirin”

“Sorumlusunuz, gereğini yerine getirin”

Tarihi toprağa gömülürken Diyarbakır sessiz vatandaşlar tepkili: Sur’da çatışmaların ardından yıkılan binaların enkazının kaldırılıyor. İş makineleri yıkılan ve tahrip olan binaları içindeki eşyalarla eski bir kum ocağına döküyor.

A+A-

 Hurdacılar ve tarihi eser kaçakçıları bu alanı mesken tutarken, tarihi eserlerinde ayrıştırılmadan dökülmesi ve üzerinin toprak ile kapatılmasına kentin söz sahiplerinin sessiz kalmasına tepki büyüyor. Tepkisizliğe tepki gösteren vatandaşlar, “Dört ayaklı minareyi canı pahasına savunan bir Tahir Elçimiz daha yok mu? Neredesin cesur adam” diyerek Tahir Elçi’yi yad ederken duruma tepki gösteriyor.
 
Tarih eski kum ocağına dökülüyor
 
Diyarbakır Sur’da 109 gün süren çatışmaların ardından yıkılan binaların enkazının kaldırılmasına başlandı. İzmir, Kayseri, Malatya, Konya, Erzincan, Ankara ve Gaziantep’ten getirilen iş makineleri yıkılan ve tahrip olan binaları içindeki eşyalarla Dicle Üniversitesi kampusu içindeki eski kum ocağına döküyor.
 
Hurdacılar mesken tuttu
 
Hurdacılar ve tarihi eser kaçakçıları bu alanı mesken tuttu. Bir hurdacı tarihi bir kama ile yine tarihi çatal kaşık takımı bulduğunu bir diğeri de bulduğu altın yüzüğü bin 800 liraya sattığını anlattı.
 
Tarihi eserler ayrıştırılmıyor
 
Molozların üzeri toprakla kapatılıyor ve üzerinden silindirlerle geçiliyor.  Tarihi evlerdeki işlemeli taşlar, sütunlar başta olmak üzere çok sayıda tarihi eserin de hiç bir ayrıştırmaya tabi tutulmadan kum ocağına döküldüğü eleştirisi getirildi.
 
Tepkisizliğe tepki
 
Diyarbakır’da tarih tüm herkesin gözleri önünde toprağa gömülürken, kimsenin ses çıkarmaması ise dikkat çekiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve tarih ile ilgili kurumlar başta olmak üzere, kentin ileri gelenlerinin sessizliği vatandaşları adeta çileden çıkarıyor.
 
“Sorumlusunuz, gereğini yerine getirin”
 
Milyonlarca yıllık tarihin çöplüğe döküldüğünü anlatan Ramazan Öztürk isimli vatandaş, kent sahiplerinin tepkisizliğine tepki gösterdi. Her fırsatta ortaya çıkan ve ‘Bu kentin sahipleriyiz, sesiyiz” diyenleri bu kentin değerlerine, tarihine sahip çıkmaya davet eden Öztürk, “Tahir Elçi gibi tarihine, değerine sahip çıkan şahsiyetleri arıyoruz ve istiyoruz. İkinci bir Tahir Elçi’nin olmadığını maalesef iyi biliyoruz. Madem bu şehrin söz sahiplerisiniz o zaman bu kentin tüm değerlerini korumak ile de sorumlusunuz” diyerek tepkisizliğe tepki gösterdi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler