1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Soruları çalınan sınav için “yürütmenin durdurulması” kararı
Soruları çalınan sınav için “yürütmenin durdurulması” kararı

Soruları çalınan sınav için “yürütmenin durdurulması” kararı

Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi, DÜ Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı'nın 22 Ocak'ta gerçekleştirdiği “Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans” sınavına ilişkin soruların bir önceki gün çalınması ve çalınmasının ardından Dicle Üniversitesi Ge

A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ), Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı tarafından 21 Ocak'ta yapılması planlanan fakat soruların çalınması üzerine bir sonraki güne ertelenen “Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans” sınavına, yanlış bilgilendirme nedeniyle katılamayan Şakir Gülmez isimli yurttaşın Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi'ne açtığı davada mahkeme heyeti “yürütmenin durdurulması” kararını verdi.

Verilen karara ilişkin değerlendirmede bulunan mahkeme, sınav sorularının dışarı sızdırılmasının ardından Dicle Üniversitesi Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklama için, “Davalı idarenin anılan sınavın yapılacağı yeri, zamanı.. vs.nin ilan edileceğini duyurduğu resmi internet sitesinde, sınavın ertelendiği ilanının yanında sınavın iptal edildiği yönünde basın açıklamasının yer aldığı, mevcut durumda sınavın iptali yönündeki Dicle Üniversitesi Genel Sekteri tarafından yapılan basın açıklamasını okuyan normal anlayıştaki her insanın, sınavın ertelendiğine ilişkin aynı gün yapılan Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü duyurusunun gerçekliğini yitirdiği sonucuna varacağı açıktır. Bu nedenle; sınava girecek adaylar açısından davalı idarece sınav sorularının sızdırılması üzerine yaptığı çelişkili açıklamalar belirsizlik yaratıldığı görülmektedir” tespitini yaptı.

“Şüphe ortamına rağmen”

Aynı şekilde Dicle Üniversitesi Genel Sekreterliği'nin sınavın “güvenirlik” açısından iptali yönündeki kararını hatırlatan mahkeme heyeti, “Genel sekreter açıklaması karşısında; makul bir süre sonra sınav günü ilanı yoluna gidilerek yeniden hazırlanacak sorular ile sınav yapmak suretiyle sınavın objektifliği ve eşit yarışma koşullarının sağlanması gerekirken, davalı idarenin de kabul edilen şüphe ortamına rağmen iptalin bir gün sonrasında yapılan sınavda hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca; anılan sınav sonrasında eğitimin başladığı ve devam ettiği dikkate alındığında dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmaması halinde telafisi güç zararların doğacağı da muhakkaktır” vurgusunu yaptı. Dava konusunu “Hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlara sebebiyet verecek nitelikte” diye değerlendiren mahkeme heyeti, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 4001 sayılı Kanunla değişik 27. maddesi uyarınca “Teminat aranmaksızın yürütmenin durdurulması” kararını verdi.

“Bin 40 kişiden 800′ü sınava girebildi”

Konuya ilişkin bilgi veren davayı açan yurttaş Şakir Gülmez, sınav öncesi sınavda sorulacak soruları öğrencilerin elinde gördüklerini, fark edilmesi üzerine ise üniversite yönetiminin sınavı “teknik” nedenlere bağlayarak iptal ettiğine dikkat çekti. Sözlü iptal açıklamasının ardından üniversitenin resmi internet sitesinden de yazılı açıklama yapıldığını belirten Gülmez şunları kaydetti:

“Tabi ben sınavın artık yapılmayacağını düşünerek ikametim olan Batman'a gittim. Fakat üniversite yönetimi gece geç saatlerde sınavın ertesi gün, yani 22 Ocak'ta aynı yer ve zamanda yapılacağına dair 3′üncü duyurusunu, sabah bir arkadaşımın beni araması üzerine öğrendim. Tabi artık çok geçti. Batman'dan Diyarbakır'a gelip sınava yetişmem mümkün değildi. Üniversitenin yanlış bilgilendirmesi ve yönlendirmesi nedeniyle sınava girecek bin 40 kişiden sadece 800 küsur kişi katıldı. Yani 300 kişi sınava giremedi. Tabi iki açıdan mağdur edilmiş olduk: ilki sınav sorularının bazı öğrencilere sızdırılması, diğeri ise iptal edilen sınavın yeniden yapılması ile ilgili çelişkili açıklamalardır. Bunun üzerine Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi'ne 'yürütmenin durdurulması ve sınavın iptali' için dava açtım. Açtığım dava 9 Temmuz'da lehime sonuçlandı. Fakat ilginçtir ki davaların bir süreci var. Bunun itirazı, Yargıtay'ın onaylaması vs. Yani bunun için belli bir süre gerekiyor Ama işte üniversitede 36 Ağustos tarihi itibari ile de program bitiyor ve diplomalar dağıtılacak. Mahkeme kararı olmasına rağmen ikinci kez mağdur edileceğiz. Açtığım dava lehime sonuçlandı. Fakat ilginçtir ki biliyoruz davaların bir süreci var itiraz var Yargıtay'ın onaylaması var. Bunun içinde belli bir süre gerekiyor. Ama işte üniversitede de 26 Ağustos tarihi itibari ile de program bitiyor ve diplomalar verilecek.”

HABERE YORUM KAT