1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sonuç bildirgesi açıklandı
Sonuç bildirgesi açıklandı

Sonuç bildirgesi açıklandı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından 25-26 Nisan tarihlerinde düzenlenen “Dil ve Eğitim Politikaları Çalıştayı” sonuç bildirgesi yazılı olarak açıklandı.

A+A-
DTK'den yapılan açıklamada, çalıştayda dil ve eğitim konusunda siyaset ve Kürt kurumlarının izleyeceği politikaların tartışma konusu olduğu belirtildi.
 
 
DTK öncülüğünde gerçekleşen çalıştaya, Eğitim Sen, Kurdi Der, MAPER, Mezopotamya Vakfı, Büyükşehir Belediyesi gibi dil ve eğitim kurumları ile dil ve eğitim alanında çalışmalar yürüten kurum temsilcisi ve şahıslardan oluşan 70 delegenin katıldığı belirtildi.
 
 
Çalıştayda şu ana kadar yapılan çalışmaların Kürt dilini Standard bir düzeye getirdiği, dile yönelik bir farkındalık yarattığı tespit edildiği ifade edildi, ancak bir halkın dilinin eğitim dili olmaksızın dilin gelişemeyeceği ve kendini koruyamadığı vurgulandı.
 
 
Çalıştayıh, bundan hareketle, başta Kürt dili olmak üzere tüm halkların ve azınlıkların kendi ana dilleri ile eğitim yapılmasının yasal ve anayasal temelinin yaratılması için bir çalışma programını önüne koyduğu ifade edilerek, alınan kararlar da şöyle sıralandı:
“Önümüzdeki 6 ay içinde dil ve eğitim politikalarını daha derinlikli tartışmak ve belli kararlara varmak üzere bir Kurultay'ın gerçekleştirilmesi. Pilot okulların ihtiyaç ve olanaklara göre arttırılması. Bunun için gerekli fizibilite çalışmaların başlatılması. Dil ve Eğitim Çalışmanın genişlemesi göz önüne alınarak meclis esasına göre bir bileşim ve örgütlülük yaratmak için çalışmaların başlatılması.
 
 
Farklı konulardaki Terminoloji çalışmaların yapılması için özgün bir komisyonun kurulması. Bütün Siyasi, idari ve hizmet kurumlarının iç çalışma ve yazışmalarda mevcut lehçeler aynı hassasiyetle dikkate alarak anadilinde gerçekleştirilmesi. 21 Şubat dünya ana dil günü ve 15 Mayıs Kürt dili bayramının tüm kurumlarımızca yıllık kutlama programlarına alınarak o günün anlam ve önemine uygun etkinliklerin gerçekleştirilmesi. Ana dilde eğitim hakkının sınırsız ve sorunsuz gerçekleştirilmesi için gerekli yasal, anayasal değişikliklerin yapılması için gerek siyasal düzeyde, gerekse de eylemlilik düzeyinde çaba ve çalışmaları teşvik eder destekleriz.
 
 
Çalıştayımız bütün Mezopotamya'da yaşayan halkların kendi anadilleri ile eğitim ve öğretimlerini destekler. Bir bütün olarak eğitim sistemimizin ve dil çalışmalarının cinsiyet eşitliği gözeten kadın özgürlükçü demokratik esaslar üzerinden geliştirilmesi tutumunu benimser. Siyaset kurumu başta olmak üzere bütün kurumlarımızın çalışmalarında ana dili esas almalarına özel bir vurgu yapar”
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT