1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Son sözü ‘Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı’ oldu
Son sözü ‘Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı’ oldu

Son sözü ‘Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı’ oldu

Kendisine saldıran kişiye karşı kendini savunmak isterken ölümüne sebebiyet vermesi nedeniyle yargılanan Demet Y., karar öncesi son sözünü soran mahkeme heyetine "Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı" yanıtı verdi.

A+A-

Demet Y.'ye 12 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti ise, daha sonra eylemin 'ağır tahrik' altında işlendiği kanaatiyle verdiği cezayı 7 yıla indirdi.
 
Diyarbakır’ın Eğil ilçesindeki bir köyde yaşayan 19 yaşındaki Demet Y., geçtiğimiz yıl kendisini bekâr olarak tanıtan, ancak daha sonra evli olduğunu öğrendiği Zeki Ç.'den ayrılmak isteyince cinsel saldırı ve ölümle tehdit edildi. Şantajla buluşmaya zorlanan Demet Y.'nin, kendisine tecavüz etmeye çalışırken bıçakla yaralayarak elinden kurtulmayı başardığı Zeki Ç., kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Cinayeti kendisi korumaya çalışırken işlemesine dair adli tıp raporunda yer alan delillere rağmen hakkında hazırlanan iddianamede, savcı 'Aralarında önceye dayalı ilişki olduğu için tecavüz girişimi olamayacağını' iddia ettiği Demet Y. "kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklandı.
 
'KENDİMİ SAVUNDUM' DEDİ
 
İki duruşma boyunca "kasten öldürmeden" suçlamasına dair savunma veren Demet Y. hakkında, mahkeme heyeti üçüncü duruşmada "meşru müdafaa" ve "kasten yaralama" kapsamında ek savunma istedi.
 
6'ncı duruşma ise bugün Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada savunma yapan Demet Y., "Öldürme kastım yoktu. Bana karşı gerçekleştirmiş olduğu saldırı karşısında savunma yaptım. Onun yanına irademle gitmedim beni tehdit ve zorlama ile yanında çağırdı. Olaydan bir ay öncesinden başlayarak görüşmek istediğimi söylüyordum. Ama anlamak istemiyordu. Masumum sadece kendimi korudum" dedi.
 
AVUKAT: OLAY MEŞRU MÜDAFADIR
 
Avukatı Cihan Ülsen de olayın meşru müdafaa haliyle geliştiğine dikkat çekerek, savunmasında şunları söyledi:
 
“Emsal birçok meşru müdafaa dosyasını mahkemeye sunduk. Olayda kesinlikle öldürme veya yaralama kastı yoktur. Müvekkilimiz olay yerine kendi iradesi ile değil tehdit ve şantaj ile gitmiştir. Tanıkların beyanları da bu yöndedir. Alınan sağlık raporunda hem Demet'in hem de maktulün boyun bölümlerinde morluklar olduğu tespit edilmiştir. Müvekkil olay yerine cinayet aleti ile gitmemiş olay anında yanında bulunan herhangi bir cisimle kendisini savunmuştur. Bıçak maktule aittir”
 
Demet Y.'nin maktulün evli olduğunu öğrenince ayrılmak istediğini ve maktulün zor ve tehditle onu yanında tutmaya çalıştığını ifade eden Av. Ülsen, “Adli Tıp raporu maktulün göğsünde 3 santimlik bir kesiğin olduğunu tespit etmiştir. Demet'in öldürme kastı olsa bu bıçak darbesi ile yetinmeyeceği açıktır. Maktulün yaşamını yitirmesinde yaşanan ambulans sıkıntısının da etkisi vardır. Nitekim Demet maktulü yaraladığından dahi haberdar değildir ve olaydan sonra da kaçmamıştır. Jandarma tarafından evinde bulunmuştur. Demet tamamen kendisini savunmak istemiştir” diyerek, olayın meşru müdafaa sayılmasını ve ağır tahrik indiriminin uygulanmasını talep etmesinin yanında müvekkilinin tahliyesini istedi.

Son sözü sorulunca o yanıtı verdi

Avukatın bu savunması sonrası son sözü sorulan Demet Y., “Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı” dedi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demet Y.'ye "kasten yaralamak sonucunda öldürmek" suçundan 12 yıl ceza verdi. Ancak olayın şiddet, elem ve hiddet etkisi altında gerçekleştirilmiş olduğuna hükmeden heyet, sabıkasız geçmişini de göz önünde bulundurarak verilen cezada 5 yıl indirime giderek cezasını 7'yıla düşürdü.
 
Demet'in avukatı Ülsen ise verilen kararı temyize götüreceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT