1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Son durum: 4 ölü 416 yaralı var
Son durum: 4 ölü 416 yaralı var

Son durum: 4 ölü 416 yaralı var

DİYARBAKIR - DTK Sağlık Meclisi Üyesi Saliha Aydeniz, Diyabakır'daki bombalı saldırının bilançosunu açıkladı.

A+A-

416 yaralının çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını belirten Adeniz, 1'inin yüksekten düşmesi sonucu 4 yurttaşın yaşamını yitirdiğini söyledi. Aydeniz, Sağlık Müdürlüğü'nün 112 Acil Servisi'nden resmi bir görevlendirme yapmadığını kaydetti. 

DTK, yüzbinlerin katıldığı HDP mitingine düzenlenen bombalı saldırının bilançosunu açıkladı. Ajansımıza konuşan DTK Sağlık Meclisi Üyesi Saliha Aydeniz, saldırıyı kınayarak, "Her şeye rağmen barış kazanacak" dedi. Hunharca saldırılardan 416 kişinin yaralandığını belirten Aydeniz, yaralıların çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi. 1 kişinin yüksekten düşmesi sonucu 4 kişinin yaşamını yitirdiğini altını çizen Aydeniz, 12 yaralının bacağının koptuğunu, 8 yaralının solunum cihazına bağlı olduğunu, 35 yaralının yanık ünitesinde tutulduğunu, 22 yaralının da yoğun bakımda bulunduğunu kaydetti. 

Aydeniz, yaralılara ilişkin DTK olarak saat 12.00 detaylı açıklama yapacaklarını belirtti. 

Miting alanında 112 Acil Servisi'ne ait ambulansların bulunmamasına dikkat çeken Aydeniz, şunları aktardı: "Her mitingte ve organizasyonda Valilik bilgilendirilmesiyle gerekli tedbirlerin alınması için devlet kurumlarına yazılar yazılır. Bu bilgilendirme İl Sağlık Müdürlüğü'ne de yapılmıştır. Ancak Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Servisi'nin resmi görevlendirmesini yapmamıştır. Patlama sonrası 112 Acil Servisi'ndeki çalışanların duyarlılığıyla ambulans gönderilmiştir. Aynı müdürlük daha bir hafta önce 112 Acil Servisi'nden 75 kişiyi görevlendirmiştir. Ambulansın geç ulaşması ve polisin gaz bombasıyla müdahale etmesi nedeniyle zaman kaybı yaşanmıştır. Bu da ölümlere neden olmuştur." (DİHA)

HABERE YORUM KAT