1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Son anket sonuçlarına göre HDP yükselişte
Son anket sonuçlarına göre HDP yükselişte

Son anket sonuçlarına göre HDP yükselişte

Gezici Araştırma Şirketi'nin anketine göre, hangi parti yüzde kaç oy alacak?

A+A-
Sözcü yazarı Uğur Dündar, Gezici Araştırma  Şirketi'nin 9-12 Nisan tarihleri arasında yaptığı seçim anketinin sonuçlarını aktardı. Uğur Dündar, Gezici Araştırma Şirketi'nin anketlerine göre, deneklerin “7 Haziran 2015 seçimlerinde hangi siyasi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna, yüzde 39.2 oranında AKP, yüzde 28.1 oranında CHP, yüzde 16.9 oranında MHP, yüzde 11.3 oranında HDP ve yüzde 4.1 oranında SP – BBP ittifakı yanıtını verdiğini yazdı.
 
Uğur Dündar, halkın başkanlık sistemine yüzde 79.8 ile hayır dediğini, yalnızca yüzde 20.2'nin parlamenter sistem yerine başkanlık sistemini istediğini iddia etti.
 
Uğur Dündar'ın Sözcü gazetesinin bugünkü (16 Nisan 2015) nüshasında yayımlanan, "Oylar eriyor, AKP tek başına iktidar olamıyor…" başlıklı yazısı şöyle:
 
Sevgili okurlarım, seçim takvimi hızla yaklaşırken terör olaylarının tırmanması dikkat çekiyor. Tarafsız gözlemciler, AKP'nin milliyetçi seçmenlerinin bir bölümünü MHP'ye, daha önce kendisinde toplanan önemli orandaki Kürt oylarını da HDP'ye kaptırdığını öne sürüyor.
 
İşte bu noktada bağımsız kamuoyu araştırma şirketlerinin anket sonuçları büyük önem taşıyor.
 
Bugün size Gezici Araştırma Şirketi'nin 9-12 Nisan tarihleri arasında yaptığı anketin sonuçlarını açıklıyorum.
 
Ortaya çıkan tabloya göre, Tayyip Erdoğan'ın Başkanlık Anayasası için istediği 400, referandum için talep ettiği 335 milletvekili artık bir hayal olarak kalmaya mahkum. Hatta sonuçlar AKP'nin kendisini tek başına iktidar yapabilecek sayıya bile ulaşamayacağını gösteriyor.
 
Yani ufukta koalisyon görünüyor.
 
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, verilerin bugün için geçerli olması. Zira bağımsız kamuoyu araştırmacıları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçim günü yaklaştıkça partisinin kaybını durdurmak ve oylarını artırabilmek için her türlü hamleyi yapabileceği görüşünde birleşiyorlar. Dolayısıyla muhalefetteki partilerin oy oranlarını yükseltebilmek için çok çalışmaları gerekiyor.
 
İşte ankete göre partilere giden oyların son durumu:
 
* * *
 
Halka ilk olarak “7 Haziran 2015 seçimlerinde hangi siyasi partiye oy vereceksiniz?” sorusunu yönelten Gezici Şirketi'nin anketörleri aşağıdaki cevaplarla karşılaşmışlar:
 
20150416110845_soczu1.jpg

HABERE YORUM KAT