1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Soma için iş bırakma eylemi
Soma için iş bırakma eylemi

Soma için iş bırakma eylemi

DİYARBAKIR- Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı faciasında hayatını kaybeden madenciler için Diyarbakır'da kamu çalışanları iş bırakma eylemi düzenledi.

A+A-

13 Mayıs günü Soma ilçesinde 282 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasını protesto etmek amacıyla Diyarbakır'da iş bırakma eylemi düzenlendi.

Aralarında KESK, İHD, Tabip Odası gibi çok sayıda kurumun çalışanlarının düzenlediği iş bırakma eylemine lise öğrencileri de destek verdi. 

Yenişehir ilçesinde bulunan Ekinciler Caddesi'nde bir araya gelen çalışanlar ve öğrenciler bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından grup, Sosyal Güvenlik Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğü'ne yürüdü. Yürüyüş boyunca atılan sloganlarla Soma ilçesinde yaşanan faciaya tepki gösterildi.

Yürüyüş güzergahı boyunca yoğun güvenlik önlemleri alan çevik kuvvet ekipleri, Diyarbakır Valiliği'ne olası bir provokasyona karşı önlemler aldığı görüldü. Yürüyüşün son bulduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde toplanan kalabalığa seslenen KESK Dönem Sözcüsü Uğur Yaman, imi gündür yasta olduklarını ifade ederek, herkesi Soma için dua etmeye çağırdı. Göçük altında kaç kişinin olduğunun tespit edilmemesini de tepki gösteren Yaman, "Soma'da yüzlerce arkadaşımız şehit düştü.

Varını, yoğunu güvenliğe adamış, tüm vatandaşın attığı adımdan haberi olan, herkesin ne yaptığını bilen bir devlet iki gündür Soma'da göçük altında kaç emekçinin olduğunun sayısını veremiyor.

Bizler Türkiye'nin her yerinde emekçiler olarak, iki gündür bir yas içerisindeyiz. Üç gün boyunca bu şehirde yas ilan edildi. Hepimiz soma içini dua etmeliyiz. Aynı zamanda AK Parti devletine karşı da arkadaşlarımızı örgütleyip isyan da etmeliyiz" dedi.

Yaman'ın ardından İHD Şube Başkanı Raci Bilici ve BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt de Kürtçe konuşma yaparak, Soma halkının acılarını paylaştıklarını ifade etti.Konuşmaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

(ÜN-YRT-AŞ-Y)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT