24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Solucan avcısı

Solucan avcısı

04 Şubat 2016 Perşembe 16:15

Kızılgerdana benzeyen küçük bir kuş türü olan Mavigerdan, Diyarbakır’ın Dicle Vadisinde bulunan Hevsel Bahçesinde sivrisinek ve solucanları baskı altında tutuyor.

Yazın erkeği parlak mavi boğazı ve bu maviliğin hemen altında sıralanan siyah, beyaz ve kestane rengi bantlarla diğer türlerden kolaylıkla ayırt edilebilen mavigerdan kuşları, yaşadıkları farklı coğrafyada bazı farklılıklar gösterebiliyor. Kuzey Avrupa erkeklerinde maviliğin ortasinda kestane rengi bir leke;  Orta Avrupadakilerde ise beyaz bir leke bulunur.


Dişilerde mavilik çok azdır ya da hiç yoktur. Siyah ile çevrilmiş boğazı çoğunlukla beyazdır.
Genel görünüm olarak tüm bireylerde kanatlar kahverengi, kuyruk kenarları kestane rengi ve kaşları beyazdır. Genç bireyler ise benekli ve koyu kahverengidir.
 
Habitatı


İlkbaharda kıyılarda, sonbaharda çalılık ve çimlerle kaplı alanlarda görülür.


Bataklık çalılarında ve göllerin civarlarında ürer. Bu kuş türü yılın hemen her mevsiminde Diyarbakır’ın Hevsel Bahçelerindeki dere kenarlarında yaşıyor.
 
Yayılışı


Avrupa'nın kuzeyinde üreyip kuzeydoğu Afrika'da kışlayan bu tür, ülkemizde daha çok göç dönemleri görülür. Ülkemizdeki yerleşik popülasyonu (yaz-kış bulunan ve üreyen) Doğu Anadolu'nun kuzeyiyle sınırlıdır. Yine, Adana ve Hatay illerinde kışlayan bireyler de mevcuttur. Ülkemizde şu ana kadar yapılan kayıtlar: Samsun, Ankara, Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Trabzon, Rize, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis, Erzurum , Kars, Zonguldak - Çaycuma - Filyos Deltası ve Niğde yörelerinde yoğunlaşırken ülkemizin batısında nadiren görülmektedir:
 
Biyolojisi


Mavigerdanı batıda göç zamanı hep sazlık kenarlarında görmeye alışkınız. Ancak aslında bu tür dere boylarında kayalık arazide üreyen bir tür.  Batıda üremediği içinde bu türü o tarz bir habitatta görmek çoğu zaman mümkün değil. Ancak Kuzeydoğu Anadoluya özgü bir alttürü var Mavigerdanın. Bizde gözlenen üç alttüründen sadece "magna" olanı bizde ürüyor.


Kuzey Avrupa alttüründe kırmızı benek ve orta Avrupa alttüründe ise beyaz benek vardır gerdanının ortasında. Magnada ise hiç bir benek yoktur ve masmavidir.
 

 

(Selim Kaya)

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 322
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Etiketler: ,
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com