1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Solin Çocuk Evi’nin kamulaştırılmasına tepki
Solin Çocuk Evi’nin kamulaştırılmasına tepki

Solin Çocuk Evi’nin kamulaştırılmasına tepki

Bağlar Belediyesi Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu’nun kamulaştırılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

A+A-

Resmi Gazete’de yayınlanan bakanlar kurulu kararında Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu’nun kamulaştırılmasına ilişkin Bağlar Belediyesi basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Bağlar Belediye Başkan Vekili Eşref Güler, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp ve mahalleli yurttaşlar katıldı.

Çocuklar tarafından taşınan “Solin Hayallerimizi Gerçekleştirdiğimiz Evimiz”,  Çocukların Yaşam Alanları Kısıtlanamaz”, Yaşam Alanımıza Dokunmayın”  dövizleri dikkat çekti. Basın açıklaması Kürtçe ve Türkçe olarak yapıldı. Kürtçe açıklamayı yapan Bağlar Belediye Başkan Vekili Eşref Güler, 6 aya yakındır Kürt illerinde ağır bir savaşın başladığını belirtti.  Solin çocuk evinin mahalleli yurttaşların çocukları için vazgeçilmez bir yer olduğunu dile getiren Güler,  “Bağlar alanında bildiğiniz gibi, Solin çocuk oyun evi 480 bin kişilik bütün ilçeye hizmet eden bir okul durumundadır. Ancak sistem bu okulu bile Kürt çocuklarına fazla gördü.

Diyorlar ki Kürt çocukları kendi okullarında kültürlerini, sanatlarını öğrenmesinler. Onların bildiği tek çalışma çocukları kendileri büyütüp bu mantığa uygun yetiştirmek ve çalıştırmaktır. Bu okul, Sur, Nusaybin ve Yüksekova gibi yerlerden göç ettirilip buraya yerleşen halkımızın çocuklarından oluşmaktadır” dedi. 

‘Çocuklar geceleri korkudan uyuyamıyor’

Solin Çocuk Evi’ne gelen tüm çocuklara kültür ve sanat ders eğitimlerinin verildiğini ve öğretmenlerin bire bir çocuklarla ilgilendiğini ifade eden Güler,  “hocalarımız alakadar olup kültür ve sanat eğitimi vermektedir. Bunu yanı sıra ağır ve şiddetli savaş ortamında psikolojileri bozulan bu çocuklara psikoljik destek de verilmektedir. Bu ağır travma nedeniyle anne ve babalarının anlatımlarına göre bu çocuklar geceleri yaşadıkları korku nedeniyle uyuyamamaktadırlar. İşte burada bizim hocalarımız bu çocuklara yardımcı olmak için uğraş ve emek vermesine rağmen devlet bunu ortadan kaldırmak için uğraşıyor ve onlara bu hizmetin yapılmasını hak görmüyor” şeklinde konuştu. 

‘Kamulaştırma adı altında karakollaştırma’

Güler’in ardında konuşan HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp da Solin Çocuk Evi’nin kamulaştırmasına tepki göstererek, bunun politik bir karar olduğunu söyledi.

Yiğitalp, “Ancak sadece Solin çocuk yuvası üzerinde bir kamulaştırma yapılmadı. Bilindiği gibi 1 Nolu sağlık Ocağı, yetiştirme yurdu ve onun gibi toplumun ihtiyaçlarını karşılayan ve sadece toplum ihtiyacı olan kurumların tamamı hükümetin AKP’nin güvenlik politikaları yüzünden kamulaştırılması aslında karakollaştırma üzerinden bir faaliyet alanına dönüştürüyor” diye konuştu. Yiğitalp devletin halka hizmet etmekle yükümlü olduğunu belirterek, “Bunu çok iyi düşünmek gerekiyor. Siz bu halka hizmet vermekle yükümlü iseniz ki yükümlüsünüz bu halka  hizmet için bir çalışmaya ve çabaya girmeniz gerekir. Ama tam tersine baktınız da devlet olmanın Kürt halkındaki karşılığı sadece karakol, zırhlı araç, polis, JÖH ve PÖH bunlar gibi onlarca güvenlik unsurları” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT