1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Solin çocuk evi açıldı
Solin çocuk evi açıldı

Solin çocuk evi açıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Bağlar İlçe Belediyesi tarafından yapılan Solin Çocuk Oyun Evi ve yüzme havuzu düzenlenen törenle açıldı.

A+A-

Belediye tarafından yapımı tamamlanan Solin Çocuk Oyun Evi'nde çocuklar, kendi anadilleriyle eğitim alacak.

Bağlar Belediyesi tarafından yurttaşlara daha iyi hizmet sunabilmek için yapılan Solin Çocuk Oyun Evi ve yüzme havuzu gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, Bağlar Belediye Eşbaşkan adayı Birsen Kaya Akat, BDP il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Solin Çocuk Oyun Evi ve yüzme havuzunun açılış konuşmasını yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, 5 yıllık dönem zarfında Bağlar'da sosyal belediyecilik alanındaki hizmetleriyle bölgenin örnek bir belediyesi haline geldiklerini söyledi. Baran, bunlar içerisinde kendileri için en anlamlı, en değerli olanları her zaman çocuklara ve kadınlara dönük yaptıkları çalışmalar olduğunu belirterek, "Bağlar Belediyesi olarak 5 yıl boyunca çok önemli projeler gerçekleştirdik. Ancak bunlar içerisinde bizim için en anlamlı ve en değerli olanları her zaman çocuklara ve kadınlara dönük yaptığımız çalışmalar oldu. Şimdiye kadar kadınlar için kadın merkezleri, kadın yaşam merkezi ve yine çocuklar için eğitim destek evleri açtık" dedi.

“BAĞLAR GENÇ BİR NÜFUSA SAHİP”

Bağlar'ın genç bir nüfusa sahip olduğunu dile getiren Baran, belediye olarak çocukların ihtiyaçlarına cevap olabilmek için çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti. Baran, "Çocuk nüfusun çok yoğun olduğu bir alanda ne kadar hizmet ne kadar mekan açsak ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Özellikle eğitim destek evlerimiz okula giden çocuklarımıza eğitim desteği sunarken, okul öncesi çocuklar için bir mekan ihtiyacı kendini dayatıyordu. Özellikle kreş ile kendi anadilinde okul öncesi eğitim görmek ciddi bir ihtiyaçtı bizde bu ihtiyacı böyle karşılamayı hedefledik" diye konuştu.

“ANADİLDE EĞİTİM ACİL BİR İHTİYAÇTIR”

Bütün Kürtlerin anadilleri ile eğitim almanın çabası içerisinde olması gerektiğini vurgulayan Baran, şöyle devam etti:

“Özellikle anadilde eğitim konusu olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Ancak bu bir beklentiden ziyade, kendimizin gerçekleştirmesi gerekiyor. Bugün Solin Çocuk Oyun Evi'nin açılışıyla bu ihtiyacı göstermiş oluyoruz. Okul öncesi eğitim görecekler ve bunun yanısıra merkezimiz iki bölümden oluşuyor. Çocuklar için yüzme havuzları oluşturduk. Yüzme havuzunda çocuklar yüzme eğitimi görecekler. Üçüncü katımızı da trafik bahçesi olarak düzenleyeceğiz. Burada da çocuklarımıza trafik eğitimleri verilecek. Çocuk merkezimizin herkese hayırlı olmasını diliyorum."

Baran'ın ardında konuşan Bağlar Belediyesi Eşbaşkan Adayı Birsen Kaya Akat da 15 yıl içerisinde BDP belediyeleri olarak birçok projeleri hayata geçirdiklerini söyleyerek, Bağlar Belediyesi'nini yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

“AMEDİ ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİYORUZ”

Daha sonra söz alan BDP Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak ise, Kaynartepe Mahallesi Bağlar'ın en eski ve en düşük ekonomiye sahip olan bir mahalle olduğunu söyledi. Bağlar'ın eski mahallelerinde boş alan bulup kamulaştırmak oldukça zor olduğunu kaydeden Kışanak, "Bizim için çocuklarımız hayatın gerçeğini, hakkikatını oluşturuyor. Çocuklarımız en değerli şeylere layıktır. Bugüne kadar çocuklarımıza ölüm layık görüldü. Solin'de öldürülen çocuklarımızdan biri. Amedi çocukların yurdu yapacağız. Biz Diyarbakır Belediyeleri olarak çocuklarımız için çok çeşitli projeler geliştiriyoruz. Amedi çocuk kenti yapacağız" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından başkanlar, çocuklar ile birlikte Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme havuzunun açılışını gerçekleştirdi.

(YRT-AŞ-Y) 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT