1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sokaktan kuyumculuğa
Sokaktan kuyumculuğa

Sokaktan kuyumculuğa

Diyarbakır'da altın üretimi yapan Elif Gold ile Halk Eğitim Merkezi iş birliğince gümüş ve altın tasarım eğitimi alan çocuklar ustalaşıyor.

A+A-

Diyarbakır Halk Eğitim Merkezi'nin, kentte altın üretimi yapan Elif Gold ile birlikle yürüttüğü proje sayesinde, gümüş ve altın tasarımı eğitimi alan çocuklar, bu alanda ustalaşıyor.

Özellikle işsiz ve meslek sahibi olmayan gençlerin yoğunlukta başvurduğu Halk Eğitim Merkezlerinde kuyumcu ustaları tarafından eğitim alan geçleri meslek sahibi ettiklerini belirten Elif Gold Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Utangaç, amaçlarının Diyarbakırlı Ustalar yetiştirmek olduğunu söyledi.  Diyarbakır'da kuyumculuk sektörünün kalifiye eleman konusunda büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Utangaç, “Halk Eğitim Merkezleri ile yapmış olduğumuz projelerle bu açığı kapatmak istiyoruz. Şu an atölyemizde 30 personel çalışmakta,buradan yetiştirdiğimiz bir çok ustalarımız iş yeri sahibi olmuş durumda ilimizde altın tasarımında ustalar genelde Kahramanmaraş'tan gelmektedir. Dışardan ilimizdeki atölyelere  gelen bu  ustalar çekip gittiğinde atölyelerimiz zor durumda kalmakta ve hatta usta bulamadıklarından dolayı kapatmak zorunda kalmışlardır” dedi.

“Çözüm Süreciyle” birlikte yakalanan huzur ve güven ortamıyla Diyarbakır markalarının bir bir ortaya çıkacağına inandıklarına dikkat çeken Utangaç, “Bizler gibi birçok büyük ve marka firmalarımız bulunmakta. Umuyorum süreçle beraber bu markalarımız kendini gösterecek ve Diyarbakır'ımızı hak ettiği konuma getireceklerdir” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT