1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sokaktan kurtarıldı!
Sokaktan kurtarıldı!

Sokaktan kurtarıldı!

Diyarbakır'da son 2 yılda koordineli yürütülen çalışmalar sonucunda, 589 çocuk sokakta çalışmaktan kurtarıldı.

A+A-

Valiliğin koordinasyonunda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı çocuk ve gençlik merkezlerinin diğer kurumlarla işbirliği içinde yürüttüğü koruyucu, önleyici, ve rehabilite edici çalışmalar, yürütülen kamuoyu bilinçlendirme, bilgilendirme ve ailelere yönelik mesleki faaliyetler, ailelerin çocuklarını sokak ortamından uzak tutmasını sağladı. Kurumların bu ortak çabası, 2 yıl önce bin 649 olan sokakta çalışan çocuk sayısını yüzde 35,7 oranında azaltarak bin 60'a kadar inmesini sağladı.
 
Yüzde 3'ü kız çocuğu
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce, sokakta çalışan çocuk olgusunun önüne geçebilmek için kurumsal düzeydeki hizmet modellerine ışık tutacak geçerli veriler elde etmek amacıyla, "Diyarbakır'da sokakta çalışan/çalıştırılan çocuk profili" konulu araştırma yapıldı.
 
İki yıl önce sokakta çalışan veya yaşayan çocukları belirlemeye yönelik yapılan alan taramasında, toplam bin 649 çocuğun sokakta çalıştığı ancak sokakta yaşayan çocuk olmadığı tespit edilirken, yeni yapılan çalışmada, çalışan çocuk sayısı bin 60 olarak tespit edildi. Bir önceki çalışmaya göre yüzde 35,7 oranında azalma meydana gelirken, sokakta yaşayan çocuk bulunmadığı da belirlendi.
 
Alan taramasında, çalışan çocukların yüzde 3'ünün kız, yüzde 97'sinin erkek, bunların yüzde 55'inin 13-15 yaş, yüzde 34'ünün ise 7-12 yaş grubunda olduğu tespit edildi.
 
Günlük kazanç 5 lira
 
Çocukların önemli bir kısmının eğitim çağında ve eğitimin en kolay aksatılabileceği gelişim döneminde oldukları, bu durumun çocukların erken yaşta sokağın riskleriyle tanıştığını gösterdiği kaydedilen araştırmada, çocukların yüzde 81'inin ilköğretime devam ettiği, yüzde 97,2'sinin anne ve babasıyla yaşadığı ortaya çıktı.
 
Çocukların sokakta çalışarak elde ettikleri günlük kazancın 5-10 lira arasında olduğu ve çocukların yüzde 93,7'sinin elde ettikleri geliri ailelerine verdiklerini ifade ettikleri aktarılan araştırmada, yüzde 52'sinin pazarlarda el arabasıyla yük taşıdığı, yüzde 13'nün çöp toplayıcılığı, yüzde 10,3'nün de ayakkabı boyacılığı yaptığı kaydedildi.
 
Araştırmada, çocukların yüzde 49'unun saat 12.00 ile 00.00 arası çalıştıkları, ailelerinin kontrolünde olmaları gerektiği saatlerde her yönden risk altında oldukları ve yüzde 91,8'inin de sigara içtiği vurgulandı.
 
Çalışmaya konu olan çocukların yüzde 4,7'sinin, "Herhangi bir şiddet veya protesto olaylarına karıştınız mı-" sorusuna evet yanıtı verdiği, yüzde 91,9'unun ise herhangi bir olaya karışmadığını ifade ettiği belirtilen araştırmada, gelecek algısını ölçmeye yönelik sorulan soruya ise çocukların yüzde 19,9'u öğretmen, 18,5'i doktor, yüzde 14,4'ünün ise polis olmak istediği anlatıldı.
 
Çalışmalar meyvesini verdi
 

Malatya'ya tayin olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Oktay Taş yaptığı değerlendirmede, sokakta çalışan çocuk sayısının azalmakla birlikte Diyarbakır'da çözülmesi gereken ve önem arz eden bir sorun olarak varlığını devam ettirdiğini söyledi.
 
Çocuk ve gençlik merkezlerinin kentteki diğer kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak yürüttüğü koruyucu, önleyici ve rehabilite edici çalışmalar, kamuoyunu bilinçlendirme, bilgilendirme ile ailelere yönelik yapılan çalışmaların sokakta çalışan çocuk sayısının azalmasını sağladığını anlatan Taş, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'nün son zamanlarda sokakta çalıştığı/çalıştırıldığı tespit edilen çocukların ailelerine uygulanacak cezai müeyyideler konusunda yaptığı yazılı uyarıların da etkisini gösterdiğini kaydetti.
 
"Tek bir çocuğun bile sokakta kalmamasını hedefliyoruz"
 
"Kurum olarak, tek bir çocuğun bile sokakta kalmamasını hedefliyoruz" diyen Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bizim için sevindirici olan günün 24 saatini sokakta geçiren, aile bağlarını tamamen koparmış çocuğumuz yok. Sokakta çalışan çocuk sorunu her geçen gün azalma göstermekle birlikte, ciddi bir sorun olarak hala karşımızda duruyor. Hedefimiz hiç bir çocuğun sokakta çalışmamasını sağlamaktır. Bu kapsamda yetkililere, kurumlara ve özellikle de vatandaşlarımıza ciddi görevler düşüyor. Bizim yaptığımız bütün çalışmalar kadar önemli bir husus var ki, o da vatandaşın duyarlılığıdır.

Özellikle vatandaşlarımızın sokakta satış yapan çocuklardan herhangi bir alışveriş yapmamalarını istiyoruz. Bu bile ciddi bir önlem. Kamuoyunda bu noktada bilinç düzeyinin artması, duyarlılığın oluşması, sunduğumuz hizmetlerin daha hızlı bir şekilde amacına ulaşmasını sağlayacak. Unutmayalım ki aldığımız her bir mendil veya sakız onları uzun vadede biraz daha sokağa mahkum hale getiriyor, sokağın riskleri, suça bulaşma riski ile beraber onları daha riskli bir ortama doğru yönlendiriyor.

HABERE YORUM KAT