1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sokaklarımıza çöp atanları uzaklarda aramayın!..
Sokaklarımıza çöp atanları uzaklarda aramayın!..

Sokaklarımıza çöp atanları uzaklarda aramayın!..

Diyarbakır'da başlatılan geniş çaplı temizlik kampanyasının tanıtım toplantısında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, yılda ortalama 46 milyon liranın kentin temizliği için harcandığını vurguladı. İpek, “Sokaklarımıza çöp ata

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır'da temizlik konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediği “Sokaklarımıza Çöp Atanları Uzaklarda Aramayın- Diyarbakır sokaklarını bu kentte yaşayan bizler kirletiyoruz!” ana sloganıyla geniş çaplı bir temizlik kampanyası başlattı. Şövalye, astronot, sihirbaz ve robot gibi karakterlerin kullanıldığı bilboardlar kentin tüm mecralarında yer aldı. Temizlik kampanyasının tanıtım toplantısı Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde gerçekleştirildi. Basın toplantısına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, Genel Sekreter Yardımcısı ve Çevre Koruma Daire Başkanı Şahin Elkaan ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Temizlik kampanyasının uzun erimli bir çalışma olduğunu kaydeden İpek, bu çalışmayla kentte farkındalık yaratmak istediklerini ifade etti.

1188 kişilik temizlik kadrosu kenti temizliyor

İpek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir, Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçe belediyelerinin toplam bin 188 kişinin haftanın 7 günü gece gündüz çalıştığını söyleyerek, “107 adet çöp toplama aracımız, 22 yol süpürme aracımız bu kentin sokaklarında ve caddelerinde sürekli olarak bir temizlik faaliyeti içinde. Diyarbakır'da bir günde topladığımız çöp miktarı tam tamına 750 ton. Birçok bölgede 24 saat 3 vardiya halinde çöp toplama araçlarıyla çöpler toplanıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyemizin süpürgecileri Suriçi, Ofis Ekinciler ve Gevran caddelerinde çift vardiya çalışıyor” dedi.

46 milyon kent temizliği için harcanıyor

İpek kentin temizliği harcanan bütçeye dikkat çekerek, Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin bir yıl içinde 46 milyon 152 bin 821 lirayı sadece temizlik için harcandığını ifade etti. İpek, kentte kirliliğe neden olan parametreleri de sıraladı.

Çöp bırakma saatlerine riayet edilmiyor

İpek, “Öncelikle kentimizde büyük bir hızla devam eden inşaat çalışmalarının kirlilik yükünün oluşmasında baş aktörlerden biri olduğunu belirtmek isterim. Yine yurttaşlarımızın çöp bırakma saatlerine riayet etmemesinin en önemli kirletici unsur olduğunu söyleyebilirim. Oysaki bu kentte her ilçenin belli bir çöp çıkarma saati var. Çöp araçlarımız belli bir saatten sonra ana ve arterlere girerek çöpleri topluyor. Ancak yurttaşlarımız nedense bu saatlere riayet etmiyor ve belirlenen saatin dışında çıkarılan çöpler ne yazık ki orada bekliyor” diye konuştu.

Araçlardan yola çöp atılıyor

İpek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kirlilik unsurlarını sıralamaya devam edelim isterseniz. Seyir halindeki gerek toplu taşıma araçlarından gerekse bireysel araçlardan yollara rastgele çöp atılması, ocakbaşı faaliyeti yürüten esnafın küllerini caddelere atması kentimizdeki en önemli kirletici unsurları oluşturmaktadır. Yine nakliye araçlarının brandasız çalışması, kaldırım işgalleri, çöp toplayıcılarının çöpleri dağıtmasını kirlilikteki diğer nedenler olarak sıralayabiliriz.”

Temizlik işleri artık DİÇEB'den yürütülecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarına dikkat çeken İpek, kentin kirliliğinde önemli yer tutan inşaat hafriyatı için belirlenen alanın kullanılmasını istedi. İpek, ikinci bir alan için de ihaleye çıktıklarını ifade ederek, hafriyat alanları sayısını artırarak kentte hafriyat sonucu oluşan kirliliği önlemeyi ve hafriyatı kontrol altına almayı hedeflediklerini söyledi.

İpek, kentin ana arterlerinde 11 tane hamarat olarak tabir edilen yol süpürme aracının gece de çalıştığını kaydederek, 3 yol süpürme aracının gündüz faal olarak çalıştığını, 1'isinin de acil müdahaleler için bekletildiğini söyledi. İpek, “Yine yaptığımız ihale kapsamında 800 adet çöp kovası aldık. Bunlardan 300 adet ayaklı çöp kovasını okullara ve kurumlara vereceğiz. Ana arterlerde elektrik direklerine de ısıya dayanıklı kompozit olarak tabir edilen 300 adet çöp kovası yerleştireceğiz. Yine 200 adet özel tasarım çöp kovasını cazibe caddelere yerleştireceğiz” diye konuştu. İpek, yakın bir zamanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi dahil tüm ilçe belediyelerin temizlik işlerinin kısa adı Diyarbakır Çevre İlleri Birliği (DİÇEB) tarafından yürütüleceğini de söyledi.

Katı Atık Entegre Tesisi Projesi onaylandı

Katı Atık Entegre Tesisi Projesi'nin onaylandığını da müjdeleyen İpek, projenin hayata geçmesiyle birlikte katı atıkların kaynağında ayrıştırılarak tesise ulaştırılacağını söyledi. Çınar ilçesinin Sevindik köyüne kurulacak tesisin 34 milyon avroyu aşkın bir fona sahip olduğunu kaydeden İpek, “Bu bütçenin yüzde 78'ini AB finanse ediyor, geriye kalan yüzde 22'lik kısmının yüzde 40'ını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 60'ını ise DİÇEB karşılayacak. Bu büyük tesisin 2015 yılında faaliyete geçmesini hedefliyoruz” dedi.

Başka Diyarbakır yok

İpek son olarak, okul yönetimlerine, inşaat sektörüne, esnafa, araç sürücülerine, site yöneticilerine ile yurttaşlara çağrıda bulunarak temizlik konusunda belli bir hukuk içerisinde davranmaları yönünde çağrı yaptı.

“Lütfen caddelerimizi, sokaklarımızı temiz tutalım. Unutmayalım yaşabileceğimiz başka bir Diyarbakır yok” diye konuşan İpek, kampanya süresi boyunca yurttaşlarla birebir temas halinde olacaklarını söyledi. İpek, sokaklar ve caddeler dışında televizyon ve radyolarda da temizlik kampanyası ile ilgili yayınlar yapacaklarını belirtti. İpek, kampanya promosyon ürünlerinin yurttaşlara hediye edilerek neden kentin temiz tutulması gerektiğini anlatacaklarını kaydetti. İpek, “Medeniyetler kenti Diyarbakır, güzel Diyarbakır, temiz Diyarbakır için hadi gelin el ele verelim. Sokaklarımıza Çöp Atanları Uzaklarda Aramayalım. Diyarbakır sokaklarını bu kentte yaşayan bizler kirletiyoruz! Lütfen sokaklarımıza çöp atmayalım. Diyarbakır'a sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT