1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sokaklar çocuklar için güvenli değil”
“Sokaklar çocuklar için güvenli değil”

“Sokaklar çocuklar için güvenli değil”

Diyarbakır’da, 8 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar davası için hazırlanan psikolog raporunda, sokakların artık çocuklar için güvenli yerler olmadığı vurgulandı.

A+A-

Diyarbakır'da 8 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan İ.Ş.'ye 15 yıl hapis cezası verildi. Dava için psikolog Mahmut Pakdemir tarafından hazırlanan raporda sokakların artık çocuklar için güvenli yerler olmadığı söylendi.
 
15 yıl hapis cezası verildi


Diyarbakır'da 8 yaşındaki kız çocuğu S.A.'yı sokaktan kaçırarak bir kulübeye götürüp cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan 25 yaşındaki İ.G. 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarına teşebbüs', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'Çocuklara müstehcen yayınları izletme' suçlarından toplam 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Sanığa indirim uygulamadan hapis cezası veren Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı.
 
Psikolog raporuna dikkat çekildi


Gerekçeli kararda olayı ayrıntıları ile açıklayan mahkeme, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk İzlem Merkezi'nde görevli Psikolog Mahmut Pakdemir'in raporuna da yer verdi. Raporunda son günlerde artan çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarına dikkat çekildi.
 
“Sokaklar çocuklar için güvenli değil”
 

Pakdemir, şöyle dedi: “Son zamanlarda dışarı çıkan çocuklara karşı geliştirilen cinsel istismar olaylarının arttığı, sokakların artık çocuklar için güvenli olmadığı gözlemlenmektedir. Sokaklar konusunda güvenlik birimlerinin daha fazla önlem alması gerektiği söylenebilir. Ayrıca ailelere çocukların hangi durumlarda cinsel istismara maruz kalabileceği ve çocuğun kendisine cinsel istismardan korunma yollarını öğrenmesi için eğitim verilmesi gerekir.”
 
“Kurtulmaya yönelik ifadelere itibar edilmedi”


Gerekçeli kararda sanık tarafından suçlamaların reddedildiğini belirten mahkeme, mağdurun 'kayıp' olarak arandığı sırada sanık ile birlikte bulunduğunu kaydetti. Mağdurun elbiseleri üzerinde şüpheliye ait sperm örneklerinin tespit edildiği kaydedilen kararda, İ.Ş.'nin suçtan kurtulmaya yönelik ifadelerine itibar edilmediği kaydedildi.

 

(Ayşegül Kaya)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler