1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Sokağa kendimizi savunmak için çıktık'
'Sokağa kendimizi savunmak için çıktık'

'Sokağa kendimizi savunmak için çıktık'

Diyarbakır'daki Kobani olaylarında çok sayıda mensubunu kaybeden HÜDA-PAR'ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu canlı yayında açıklamalarda bulundu.

A+A-
HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cnn Türk'te 360 Derece programında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı.
 
Diyarbakır'daki Kobani olaylarında sokak savaşının diğer kanadı olan HÜDA-PAR'ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu; Kobani olayları, Çözüm süreci, HÜDA-PAR ve PKK ilişkisine dair önemli açıklamalarda bulundu.
 
Yapıcıoğlu, "Bizim tabanımızdaki insanlar bu olayların içinde vardı. Bizim tabanımız evlerinde iş yerlerinde otururken saldıra uğradılar. Dolasıyla olayların içerisinde bu şekilde varlar. Sokakta yoklar. Bize hep IŞİD'İn, El Nusra'nın uzantısı yaftalarını yapştırdılar. Ama bizim onlarla işimiz yok." ifadelerini kullandı.
 
 
HÜDA-PAR GENEL BAŞKANI ZEKERİYA YAPICIOĞLU ŞİRİN PAYZIN'IN SORULARINA ŞU CEVAPLARI VERDİ:
 
*NEDEN SOKAKTAYDINIZ?
 
Biz orada yaşıyoruz. Biz hiç bir yeri yakmadık, yıkmadık. Basında şöyle bir yaklaşım var. Hüdapar ile BDP tabanı arasında bir çatışyma var gibi gösteriyorlar.
 
Aslında olaylar çok farklı. Bize ylapılan saldırıların bilançosu yaklaşık 100.
 
Sokakta iki partınin tabanı karşı karşıya gelmiş gibi bir algı var, bu yanlış.
 
*SİZİN TABANINIZ SOKAKTA YOK MUYDU?
 
Bizim tabanımızdaki insanlar bu olayların içinde vardı. Bizim tabanımız evlerinde iş yerlerinde otururken saldıra uğradılar. Dolasıyla olayların içerisinde bu şekilde varlar. Sokakta yoklar.
 
 
*POLİSLE İŞBİRLİĞİNİZ VAR MI?
 
Polisle işbirliği yaptımğımız doğru değil. HDP kendi tabanlarını sokağa çağırdıklarında biz bize saldırı yapılma ihtimalini değerlendirdik. Bu güçlü bir olasılıktı. Bize hep IŞİD'İn, El Nusra'nın uzantısı yaftalarını yapştırdılar.
 
*HÜDA PAR'I HEDEFLERİNE KOYDUKLARINI NEREDEN ÇIKARDINIZ?
 
Bize hep El Nusra'ya adam gönderiyorlar diyorlar. böyle bir şey olmadığını kendileri de çok iyi biliyorlar. IŞİD ile El Nusra ile ilişkimiz olamaz. Bu gösterilerde polis olayları yatıştırmaya yetmedi, bize yapılan saldırılar polisin yanında gerçekleşti.
 
*SİZLERİ KARŞI KARŞI YA MI GETİRMEK İSTİYORLAR?
 
Birelir bunu yapıyor olabilir. Fakat HDP'lilerin söyledikleri keşke doğru olsaydı. Demirtaş dün konuştu, şiddet dursun dedi. Ama ondan sonra Bingöl'de bir parti üyemiz saldırıya uğradı. Demirtaş bugün de bu olaylara provokasyon demiş. Bu provokasyon varsa bunu yapan da PKK'dır.
 
*ÇÖZÜM SÜRECİNE BAKIŞINIZ?
 
Süreç başladığından bu yana biz çözüm sürecini önemsediğimiz söyledik. Değerli bir yaklaşımdır, kan akmasın artık dedi. Fakat süreci bazı itirazlarımız da yok değil.
 
 
*PKK-HİZBULLAH ÇATIŞMASI MI BU?
 
Şu ana kadar Hizbullah meydanda yok, bundan sonra da meydana çıkar mı bilemem. Biz ayrı bir legal siyasal partiyiz. Ben Hüda Par'ı temsil ederim. Hizbullah adına söz söyleme yetkim de yok. Onların ne yapacağını da bilemem. Şu ana kadar olan şudur, HDP'liler bizim arkadaşlarımıza saldırmıştır. Bir çok insana saldırmışlardır. Hatta sadece bize değil, yanındaki arkadaşın kılık kıyafetinden dolayı da saldırmışlardır.
 
*KOBANİ MESELESİ
 
Kobani'den kaçan insanlara ilk önce biz yardıma koştuk. Biz bu yardımların reklamını yapmıyoruz. IŞİD ile PYD arasında alan kapma savaşı var, bu savaş bizim savaşımız değil. Herhangi birinin safında yer almamız da mümkün değil.
 
*SİZİN YÖNETİCİLERİNİZİN IŞİD'E DESTEK VERDİĞİ SÖYLENİYOR?
 
Partimizin yetkili organlarından hiç kimsenin böyle bir demeci açıklaması olamaz, olmamıştır. silahlanıp IŞİD'e karşı savaşmamızı istiyorlarsa biz bunu yapmayız.

HABERE YORUM KAT