1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sokağa çıkma yasağı yargıya taşındı
Sokağa çıkma yasağı yargıya taşındı

Sokağa çıkma yasağı yargıya taşındı

Eş Başkan Gültan Kışanak, HDP milletvekilleri ve hukukçular, 9 gündür Suriçi’nde devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması talebiyle Diyarbakır Nöbetçi İdari Mahkemesi’ne başvurdular.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde eylül ayından bu yana dört kez aralıklarla ilan edilen ve toplam 23 günü bulan sokağa çıkma yasakları yargıya taşındı.

Sur Kaymakamlığı’nın kararıyla 2 Aralık’tan bu yana ilan edilen sokağa çıkma yasağının son bulması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Feleknaz Uca, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları ile Mezopotamya Hukukçular Derneği Eş Başkanı Gülşen Özbek, Diyarbakır Adliyesi’ne gelerek yürütmeyi durdurma talebiyle Nöbetçi İdari Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Başvurudan önce adliye önünde bir açıklama yapan Mezopotamya Hukukçular Derneği Eş Başkanı Gülşen Özbek, Suriçi’ndeki sokağa çıkma yasağının tüm kenti etkilediğini ve bir an önce son bulması gerektiğini kaydetti. Suriçi’nde yasalara ve anayasaya aykırı hareket edildiğini ifade eden Özbek, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Büyükşehir Belediyesi ve HDP’li vekillerin, Sur’daki haksız yasağın kalkması için İdare Mahkemesi’ne dava açarak, yürütmenin durdurulmasını isteyeceğini kaydetti.

Uca: 9 gündür kamu güvenliğini sağlayamadınız mı?

Özbek’in ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, kamu güvenliği adına yapılan uygulamaları eleştirdi. Uca, “Sur’da insanlar katlediliyor, yaralanıyor. Bizler cenazeleri, yaralıları dahi alamıyoruz. Tüm bunlar sözde kamu güvenliği adı altında yapılıyor. İnsan yaşamının dışında Sur’da tarihi yapılar da yok ediliyor.” dedi.

Kışanak: 9 gündür kentte yaşam durdu, insanlar ölüyor

Sokağa çıkma yasaklarıyla kamu güvenliğinin sağlanamayacağını belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, sokağa çıkma yasağı nedeniyle yaşamın Suriçi’nde sekteye uğratıldığının altını çizdi. Kışanak, “Diyarbakır gibi metropol bir kentte yaşam 9 gündür durmuş, sadece silahlar konuşuyor, çatışmalar ve ölüm var. İnsanlar bizleri arıyorlar evlerinde ölüm korkusuyla banyoda ve arka odalara sığındıklarını söylüyorlar.”diye konuştu.

‘Sürdürülebilir bir durum değil’

Bu vahim tablolunun bir an önce sona ermesi için yetkililerle görüşmeler yaptıklarını ifade eden Kışanak, bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını vurguladı. Sokağa çıkma yasağının yaşandığı yere gıda götürme, tahrip olan su kanallarını onarma, çöpleri toplama ve yangına müdahale etme imkanlarının olmadığını dile getiren Kışanak, belediye olarak 9 gündür hiçbir hizmeti yerine getiremediklerini kaydetti.

‘Yangınlara müdahale etmek istedik…’

Suriçi’nde çıkan tüm yangınlarda itfaiyenin anında intikal ettiğini; ama güvenlik kuvvetlerinin güvenliği sağlayamaması nedeniyle yangınlara müdahale edilemediğini vurgulayan Kışanak, sözlerine şöyle devam etti: “Arkadaşlarımızın tarihi yapılar yandığında polislere ‘sizler ateş açmayın bizler karşı tarafa seslenelim ateş açmasınlar ve yangını söndürelim’ teklifine rağmen bu temin edilmemiştir. Çatışmalar devam etmiştir bu yüzden itfaiyenin alana girmesi engellenmiştir. Tüm yapılan görüşmeler kayıtlıdır ve bunlar itfaiyenin resmi tutaklarında var. Bu tutanakları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve UNESCO’ya gönderdik.”

Tahrip edilen tarihi varlıklara da değinen Kışanak, bu konuda hem UNESCO’ya hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaatların yapıldığının altını çizdi.

Bir an önce çatışmalar sona ermeli

Bir an önce çatışmaların son bulması gerektiğini, savaşla ve ölümlerle kamu güvenliğinin sağlanamayacağını kaydeden Kışanak, kamu güvenliğinin barış, demokrasi, hak ve özgürlüklerle, siyasi diyalogla sağlanabileceğini vurguladı.

Başvuru yapıldı

Yapılan açıklamaların ardından Kışanak, milletvekilleri ve hukukçular, Diyarbakır Adliyesi Nöbetçi İdari Mahkeme’sine yürütmenin durdurulması talebiyle başvuruda bulundular.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler