1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sohram-Der'den Veysel Karani ziyareti
Sohram-Der'den Veysel Karani ziyareti

Sohram-Der'den Veysel Karani ziyareti

İşkence ve Göç Mağdurları İçin Sosyal Hizmet Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi Derneği'nce (Sohram-Der), her yıl geleneksel olarak düzenlenen Siirt Şeyh Süleyman, Tillo ve Veysel Karani ziyaretlerinin 9'uncusu yapıldı.

A+A-

Diyarbakır'da işkence ve göç mağdurları ile yakınlarına yönelik psikolojik, hukuk, eğitim, giyim ve benzeri gibi desteklerde bulunan Sohram-Der'in geleneksel olarak düzenlediği Siirt Şeyh Süleyman, Tillo ve Veysel Karani Ziyaretleri'nin 9'uncusu yapıldı. Düzenlenen etkinliğe Diyarbakır'ın çeşitli ilçelerinden kadın, genç ve çocukların ağırlıklı olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Etkinlik, sabah saatlerinde yüzlerce kişinin Sohram-Der binası önünde toplanmasıyla başladı. Burada bir araya gelen topluluk, oluşturulan 21 araçlık konvoyla Siirt'e doğru yolu çıktı. İlk ziyaret Şeyh Süleyman Türbesi'ne yapıldı. Burada konuşma yapan Sohram-Der Başkanı Mim Yavuz Binbay, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü mesajları verdi.

Binbay, “Zürriyetimizden gelenler daima şiddete ve kibre karşı olmuşlardır. Asla ne bir savaşa ne de şiddet içeren bir olaya fetva vermemişlerdir. Kibirden uzak durmuş Hakkın yansıması olan sevgi ve hoşgörüyü kendilerine rehber edinmişlerdir. Sevgiyi ve hoşgörüyü Mim'in rehberliğinde kendilerine rehber edinen siz Mim gönüllülerinin gönlüne birkaç kelimeyle seslenmek istiyorum; Mim gönüllüleri, gönüllerinde yaktıkları kandillerle etraflarını aydınlatan kandillerdir.

Siz Mim gönüllüleri Mim'den aldığınız ışığı, ışığa ihtiyaç duyanlara ulaştırın etrafınızı aydınlatın bununla mükellefsiniz. Biz buraya bazılarının dediği gibi taşı toprağı ziyarete gelmedik, Bu mekandan makama tezahhür etmiş yüce ruhların farkında olduklarının, farkında olduğumuzu yansıtmaya geldik. Gönül kapılarımızı birbirimize sonuna kadar açıp gönüllerimiz de hissettiklerimizi birbirimize ve onlara yansıtmaya ve onlardan yansıyanı gönlümüze yansıması için gönül kapılarımızı sonuna kadar açıp feyz almaya geldik” dedi. Edepsize karşı suskunluklarının acizliklerinden değil, edeplerinden dolayı olduğunu aktaran Binbay, şöyle devam etti:

“Allah, ilkelliğin simgesi silahla, zulüm ve katliamların simgesi savaşla değil, tekamülün simgesi kelamla ve güzel amellerle savunulur. Onu silahla değil, kelamla savununuz. Onu bedenle değil, ruhla yansıtınız. Çünkü ona silahla, savaşlar ve katliamlarla ve tüm bunların faili bedenle değil, kelam ve güzel amellerinizin faili ruhunuzla ulaşacaksınız. Allah nerededir? Sana ihtiyaç duyan muhtaca yardım edeceğin yerdedir. İnsanlığa bir hizmette bulunacağın yerdedir. Bu hizmetleri yerine getirip gönlünü temizleyip ona hazır hale getirmişsen Allah gönlündedir.”

Konuşmanın ardından Yasin-i Şerif okutularak, arbane dinletisi yapıldı. Dinletinin ardından topluluk tekrar araçlara binerek, sırasıyla Şeyh Hamza ül Kebir Türbesi, Beyn el Alemeyn Mezarları, Şeyh Mücahit Türbesi, İsmail Fakirullah Türbesi ile Sultan Memduh Türbesi'ni gezdi. Gezilerin ardından öğlen yemeği arası verilirken, katılımcılara pilav ve et ikramında bulunuldu. Daha sonra topluluk tekrar araçlara binerek, Veysel Karani ve Şeyh Osman türbelerini ziyaret etti.