1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Soğuk havanın cilde etkisi
Soğuk havanın cilde etkisi

Soğuk havanın cilde etkisi

DİYARBAKIR- Soğuk havanın cildi olumsuz etkilediği belirtildi.

A+A-
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniğinde görev yapan Dr. Erhan Kılıç, tiroit ve vitamin eksikliği gibi rahatsızlıkların ciltteki kuruluğu arttırdığını söyledi.
 
Soğuk havalarda deride sık görülen şikayetlerin başında kuruluk geldiğini, deri kuruluğunun, donuk görünümlü, pürüzlü, deri yüzeyinin pul pul olduğu kaşıntı ile birlikte oluşan bir durum olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:
 
"Derinin esnekliği azalır ve deride çatlaklar oluşması ile sonuçlanabilir. Soğuk hava, düşük nem, rüzgar kuruluğu artırır. Bu nedenle kış mevsimlerinde kuruluk şikayeti daha çok görülür. Sık el yıkamak, sık banyo yapmak ile de kuruluk artar. Bu nedenle ellerde kuruluk, çatlama, yanma şikayetleri daha sık görülebilir. Kışın dudakların dil ile ıslatılması, dudak yeme alışkanlığı bu bölgedeki kuruluk ve çatlamaları şiddetlendirebilir.”
 
Sağlıklı bir cilt için özellikle dışarıya çıkmadan önce nemlendiricilerin kullanılması gerektiğini belirten Kılıç, soğuk havaya maruz kalmanın azaltılması için soğuk ortamlarda eldiven, kışlık çorap, kışlık ayakkabı kullanılması ve bere ile kulakların kapatılması gerektiğini vurguladı.
 
-“Çocuklarda nem kaybına dikkat”
 
Kılıç çocukların daha hassas ve taze bir cilde sahip olduklarını ve bu sebeple soğuktan daha çabuk etkilenebileceğini dile getirerek, şöyle konuştu:
 
"Özellikle kuru cilde sahip kişilerin mutlaka eldiven kullanması gerek. Özellikle hassas çocuk cildinde soğuk havanın etkisi ile nem kaybı daha fazla olabiliyor. Bu nedenle çocuklarımıza bol bol su içirmeli, evde de ortamın nem dengesini sağlayabilmek adına radyatörlerimizin yanına su bırakmalı ve taze meyve suları ile çocuklarımızın vitamin alarak soğuğa karşı vücut direncini arttırmalıyız.”

HABERE YORUM KAT