1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şoförlerden yeni otogar talebi
Şoförlerden yeni otogar talebi

Şoförlerden yeni otogar talebi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tapancı yeni otogar ihtiyacının olduğunu ve bu konuda belediyeden yardım beklediklerini söyledi.

A+A-

Silvan ilçesinde yolcu taşımacılığını yapan minibüs şoförleri ile Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından belediye başkanlığına 4 yıl önce yeni otogar başvurusu yaptıklarını, hala belediye yetkilileri tarafından taleplerine her hangi bir cevap verilmediği belirtildi. Silvan ilçesindeki otogarının 33 yıl önce yapılan eskimiş, harabe halinde olduğunu belirten Silvan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tapancı, yeni bir ilçe otogarının yapılması için geç kalındığını söyledi.

Eski otogarının çatılarının aktığını ve harabe bir görünümünde hizmet verdiğini belirten Tapancı, “Belediye Başkanı Fadıl Erdede'ye belediye başkanı olduğu zaman ilçe otogarının mevcut durumu hakkında bilgi verip otogarın yapılması gerektiğini anlattım. Onlar da öncelikli hedeflerinin içinde otopark bulunan yeni bir sebze halini yapacaklarını ondan sonra otogarı yeniden yapacaklarını söyledi. İlçede mevcut bir yer olmadığı için eski otogarın bulunduğu yer uygun görülüyor. Yeni bir ilçe otogarı yapıldığı zaman şehrin görüntüsü de değişir. Bana göre en mantıklı yer belediyenin itfaiyesinin garaj olarak kullandığı yer olmasıdır. Saha ve yer bakımından elverişli ve yeterli bir yer. Ana yola yakın olması sebebiyle diğer firmalar da bu yeri rahatlıkla kullanabilirler. Diğer yolcu taşımacılığı yapan firmaların orada faaliyet göstermesi daha sağlıklı olur.

Silvan-Batman ve Silvan-Diyarbakır arasında yolcu taşımacılığı yapan arabalardan belediye tarafından ücret alınıyor. Yeni bir otogarın yapılması belediyenin de işine yarar. Bir diğer konu ise korsan taksilerin ticari taksiye dönüştürülmesi konusudur. Sekiz yıldan beri ticari taksinin resmiyete girmesi için çeşitli başvurularda bulundum. Çeşitli kurumlardan onay alınmasına rağmen hayata geçirilmedi. Bunun nedeni de belediyenin encümen kararıdır. Silvan'da korsan olarak çalışan yedi taksi durağı var. Yeni kurulan hastane civarında arsası bulunan şahıslar tarafından dile getirildi ve bu konu ilçe trafik komisyonunda gündeme geldi. Geçmişte yapılmış olan ticari taksinin resmileşmesi için belediye engelinin kaldırılması gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT