1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şoförler doğalgazlı otobüslere hazırlanıyor
Şoförler doğalgazlı otobüslere hazırlanıyor

Şoförler doğalgazlı otobüslere hazırlanıyor

Toplu taşımada dönüşüm programı başlatarak 48 doğalgazlı otobüs satın alan ve hafif raylı sistemin çalışmalarını başlatan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, doğalgazla çalışan otobüsleri kullanacak belediye şoförlerine eğitim verdi.

A+A-
Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, ulaşımda dönüşüm programının başladığını, 22 adet doğalgazla çalışan otobüsün çarşambadan itibaren halkın hizmetine sunulacağını açıkladı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, temiz enerji kullanarak çevre kirliliğini en aza indirmek, ulaşım maliyetini azaltmak ve konforu artırmak için satın aldığı 48 adet doğalgazla çalışan otobüsün 22 adeti Diyarbakır'da. Otobüslerin yakıt ikmalini sağlayacak Doğalgaz Dolum İstasyonu'nu tamamlayan ve ilk deneme çalışmalarını sorunsuz gerçekleştiren Belediye, otobüsleri çarşamba günü törenle halkın hizmetine sunacak.
 
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, doğalgazla çalışan otobüslerin çarşamba günü hizmete girecek olması nedeniyle belediye bünyesinde çalışan 280 otobüs şoförüne gruplar halinde eğitim vermeye başladı. Bugün tamamlanan eğitimlerde, şoförlere öncelikle teorik eğitim verildi. Daha sonra belediyenin otobüs depolama alanında araçlar üzerinde tüm teknik özelliklerin eğitimi verilerek, şoförlere pratik yaptırıldı. Konuyla ilgili bilgi veren motor öğretmeni Mustafa Dinç, “Şoförlere ilk etapta teorik olarak aracın tanıtımını, gösterge panelini anlattık. Aracın doğalgazlı olmasından dolayı emniyet ile ilgili bilgiler verdik. Teorik olarak bu eğitimleri verdikten sonra şimdi de aracın üzerinde pratik olarak bu eğitimi veriyoruz” dedi.
 
Engellilere, yaşlılara, çocuklu kadınlara yaklaşımda itina istendi
 
Dinç, araçta özellikle engelli vatandaşlara, hamile kadınlara ve yaşlılara yardımcı olacak yana yatırma sisteminin bulunduğunu, gerektiği yerlerde sürücülerin bunu nasıl kullanacağını öğrettiklerini belirtti. Dinç, araçlarda ayrıca engelli vatandaşların otobüse rahatlıkla binebilmesi için açılır kapanır bir platformun da mevcut olduğunu söyledi. Eğitimlerde ayrıca, tüm belediye otobüsü şoförlerine halka, çocuklu kadınlara, yaşlılara, engellilere yaklaşım konusunda daha duyarlı olunması istendi.
 
Ulaşımda dönüşüm başlıyor
 
Eğitimler hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, doğalgazla çalışan toplu taşıma araçlarının mevcut araçlardan teknik olarak farklı olduğunu söyledi. Otobüs İşletme Müdürlüğü bünyesinde çalışan 280 sürücüye önce teorik daha sonra da araçlar üzerinde pratik eğitimler verildiğini söyleyen Altuğ, benzer eğitimlerin bakım personeline de verileceğini, ardından otobüslerin çarşamba günü törenle halkın hizmetine sunulacağını ifade etti.
 
 
Doğalgazlı otobüslerin hizmet vermeye başlamasıyla çevre kirliliğinin en aza indirileceğini, ulaşım maliyetlerinin azalacağını, konforun ve güzergahlardaki araç sayısının artacağını vurgulayan Altuğ, böylece ulaşımda kısmen bir rahatlama olacağını kaydetti.  Doğalgaz Dolum İstasyonu'nun tamamlandığını, yakıt ikmalinde herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Altuğ, ulaşımda dönüşüm programının devreye girdiğini, bundan sonra gün gün, ay ay ulaşımda gözle görülür rahatlamanın yaşanacağını söyledi.
 
Belediyemizin, hafif raylı sistemle ilgili çalışmaları da son aşamaya geldi. İmzaların sonbaharda atılması ve çalışmaların başlatılması bekleniyor.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT