1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sobacılar satış yapamamaktan dertli
Sobacılar satış yapamamaktan dertli

Sobacılar satış yapamamaktan dertli

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde soba satıcıları satış yapamamaktan yakınıyor.

A+A-

Silvan ilçesinde sayıları her geçen gün azalan soba satıcılarından Mehmet Şirin Azgül, satışların bu yıl çok düştüğünü belirtirken, İbrahim Çelik, sobaları köylü ve memur kesiminin aldığını dile getirdi. Silvan ilçesinde kış ayının gelmesi ile vatandaşların sobalara akın etmesini beklediğini söyleyen Mehmet Şirin Azgül, ''Kış ayının kapıya dayanmasına rağmen soba satışları beklediğimiz kadar olmadı.

Sobaları genellikle köylerde yaşayan vatandaşlar alıyor. Kömür sobaları, odun sobalarına göre daha az satılıyor. 10 yıllık soba satıcısıyım, işlerin bu kadar azaldığı bir yıl görmedim. Kaloriferli evlerin artması soba satışlarını büyük oranda düşürdü. Sac sobalar diğer sobalara oranla daha fazla satılıyor. Sobalarımızın fiyatları, 50 ile 250 TL arasında değişiyor'' dedi.

15 yıldır soba satışı yaptığını belirten İbrahim Çelik ise elektrikli sobaların odun sobalarına göre daha çok satıldığını söyledi. Çelik, "Memur kesimi kaloriferli dairelerde kaldıkları için yok denecek miktarda soba alıyor"" diye konuştu.