1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Soba zehirlenmelerine karşı aman dikkat
Soba zehirlenmelerine karşı aman dikkat

Soba zehirlenmelerine karşı aman dikkat

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN soba gazı ve karbon monoksit zehirlenmeleri konusunda önemli uyarılarda bulundu.

A+A-
SOBA GAZI  ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN soba gazı ve karbon monoksit zehirlenmeleri konusunda önemli uyarılarda bulundu.
 
Dr. ASLAN yaptığı açıklamada; ''Bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmakta, onlarca kişi sobadan sızan karbon monoksit gazı ile zehirlenmektedir' dedi. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabileceğini belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet ASLAN; Özellikle lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli uyarısında bulundu. 
 
Bacalar Standartlara Uygun Olmalı
Dr. Fatih Mehmet ASLAN ayrıca; soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli, soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı, bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli, dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası takılmalı, soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmelidir şeklinde önerilerde bulundu.
 
Grip İle Karıştırılabilir
Karbon monoksitin renksiz kokusuz, tatsız ve öldürücü bir gaz olduğunu belirten Dr. ASLAN; Karbon monoksit zehirlenmesinde belirtiler çok belirgin olmamakla beraber deride kırmızılaşma, kısa soluk alma, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kaslarda halsizlik, bilinç kaybı görülebilmektedir dedi. Bu belirtilerin besin zehirlenmeleri ve grip ile karıştırılabileceğine dikkat çeken Halk Sağlığı Müdürü Dr. ASLAN; Karbon monoksit kaçağını fark etmeye çalışmak son derece zordur, yapabileceğimiz en önemli şey bilgi sahibi olmak ve bu bilgiler kapsamında uyanık olmaktır. Grip benzeri belirtiler başlarsa, karbon monoksit zehirlenmesi yönünden kontrol edilmesi ve ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunları için derhal 112 Acil Yardım Servisi'nin araması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
114 Zehir Danışma Hattı
Karbon monoksit zehirlenmesinin, mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Fatih Mehmet ASLAN ''Sağlık Bakanlığı'na bağlı, ücretsiz aranabilen 114 Zehir Danışma Merkezinin telefon numarası aranılarak zehirlenmelerde yapılacak ilk yardım hakkında gerekli bilgi alınabilir'' dedi.
 
 

HABERE YORUM KAT