1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Soba ve kalorifer bacalarının temizliği hayati önem taşıyor
Soba ve kalorifer bacalarının temizliği hayati önem taşıyor

Soba ve kalorifer bacalarının temizliği hayati önem taşıyor

DİYARBAKIR- Ergani Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Mehmet Eroğlu, soba ve kalorifer bacalarının kışa girmeden önce temizliğinin yapılmasının önemini vurguladı.

A+A-

Eroğlu, yaptığı açıklamada, uzun süre temizliği yapılmayan soba ve kalorifer bacalarının can ve mal kayıplarına sebep olduğunu, bu nedenle soba ve kalorifer bacalarının temizliğinin yapılmasını isteyerek, şunları kaydetti:

''Soba ve kalorifer bacalarının kışa girmeden önce temizliğinin yapılması hayati önem taşıyor. Kışa girerken soba ve kaloriferlerin temizliğinin mutlaka ciddi anlamda yapılması gerekiyor. Kış boyunca da kaloriferlerin alev duman borularının haftada bir, sobaların ise ayda bir kez temizlenmesi gerekli. Temizlik yapılmazsa 'baca tütmesi' dediğimiz olay olabilir ve vatandaşlar farkında olmadan zehirlenebilirler. Dolayısıyla temizlenmeyen bacalar ölüme yol açabilir. Ayrıca temizlenmeyen bacalarda biriken kurum tutuşarak, yangına sebebiyet verebilir. Ayrıca, kalitesi düşük kömürlerin soba ve bina bacalarının çok çabuk tıkanmasına neden oluyor.''