1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Soba ve Doğalgaza dikkat
Soba ve Doğalgaza dikkat

Soba ve Doğalgaza dikkat

Meteoroloji, kuvvetli yağış ve yoğun kar uyarısı yaparak, vatandaşların soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olmalarını istedi.

A+A-

Meteoroloji, kuvvetli yağış ve yoğun kar uyarısı yaparak, vatandaşların soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olmalarını istedi. Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre ülke genelinde görülecek yağışların; Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kuvvetli sağanak, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde ise yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Trakya ile Doğu Anadolu'nun Kuzeydoğusunda buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

SICAKLAR AZALACAK                                                                         

Sıcaklıkların Marmara'da 4 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar'ın, genellikle güney ve güneybatı, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Güney Ege kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli olarak (30-60 km/saat), Marmara'nın güneybatısında yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji, vatandaşlara kuvvetli yağış ve yoğun kar uyarısı yaptı. Yağışların; Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli sağanak; Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani su baskını, sel, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BACA ZEHİRLENMELERİ

Rüzgarın; Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat), Çanakkale, Gökçeada ve Bozcaada çevrelerinde yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü ve artan sıcaklık nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. Sabah saatlerinde iç ve Doğu bölgelerde, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması istendi.

HABERE YORUM KAT