1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Sizinde dikili bir ağacınız olsun'
'Sizinde dikili bir ağacınız olsun'

'Sizinde dikili bir ağacınız olsun'

Diyarbakır'da İskenderpaşa İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri 'Sizinde dikili bir ağacınız olsun' kampanyası ile okul bahçesine fidan dikti.

A+A-

Her öğrenciye ait birer fidan dikilen okulda öğrencilere ağaç sevgisi aşılandı.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran İskender Paşa İlkokulu Müdürü Mustafa Bozkuş,  Dünya hayatının vazgeçilmez nimetlerinden biri de ağaç olduğunu söyledi.

Her insanın, doğumundan ölümüne kadar, hayatının her safhasında ihtiyaç duyduğu, kökünden, yaprağından, kerestesinden, çiçeğinden, dalından, gölgesinden, kokusundan, güzelliğinden faydalandığı ağaçsız bir dünya tasavvur etmenin çok zor olduğunu belirten Bozkuş, “Hiç bir Müslüman yoktur ki;  o, ağaç diksin yahut ekin eksin ve Mahsûlünden insan, kuş, kurt yesin de kendisi bundan istifade etmiş olmasın. Elbette o Müslüman da diktiğiyle, ektiğiyle sevap alır" dedi.

Bu İslami düşüncelerle yola çıktıklarını dile getiren İskender Paşa İlkokulu Müdürü Mustafa Bozkuş, “30 yıl önce Eğitim Öğretime başlamış olan okulumuzun yeşile olan hasretini gidermek için çalışmalara başladık. Okul bahçesinin belirli yerlerini  beton  kırıcı ile kazarak yaklaşık 60 metre uzunluğunda bordur taşlarıyla döşedik. Öğrenciler ve öğretmenlerimizle beraber fidanlarımızı diktik. Ağaç sevgisini aşılamak için her sınıfa bir tane fidan zimmetledik  çocuklar fidanların üstüne kendi sınıflarının adını yazarak sulamaya ve bakımını yapmaya başladılar. Bu sayede çocuklar kendi emeklerine sahip çıkmak için daha fazla özveride bulunmaya başladılar” diye konuştu.

Velilerinde gül fidesi diktiğini anlatan okul müdürü Mustafa Bozkuş, “Ayrıca bu sürece velileri de dahil etmek için tüm velilerimizden  birer adet gül fidesi isteyerek  , gelen bu gül fidelerini velilerle beraber diktik.  Şu an artık İskender paşa İlkokulunda  herkesin bir dikili ağacı var ve herkes bu ağaç sevgisini yaşamaktadır. Tüm bu çalışmalar sırasında katkıda bulunan Sur Belediyesi Eş başkanı Fatma Şık Barut Hanımefendiye , öğretmen arkadaşlarıma , personellerime ve Velilerime çok teşekkür ederim” söyledi.

 

(Diyarinsesi.org YA MY)

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT