1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir'
'Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir'

'Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir'

Diyarbakır'da konuşan SYRİZA Merkez Komitesi üyesi Georgios Chondros, “Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir, birlikte başarabiliriz" derken, Katalonya Parlamentosu Üyesi Eulalia Reguant, Katalanya'nın da kendi özgürlüğü için mücadele ettiğini fakat her

A+A-

Diyarbakır'da HDP, DTK, DBP ve KJA'nın organize ettiği "Avrupalı Sol Partilerin Kürt Halkıyla Dayanışması" konulu konferansta konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, tek taleplerinin kendi topraklarında özgür yaşamak olduğunu ifade ederek, “Bir çatıda hep birlikte yaşayalım.

 

Tüm haklar bir çatı altına yaşamalıdır. Mesele budur. Bu bizim perspektifimizdir. Bu demokrasi yolumuzdur. Türkiye devleti diyor ki siz özgür yaşayamazsınız. Siyasi ve diyalog yoluyla bu sorunun çözümü için çok çabaladık fakat AKP iktidarı Kürt halkıyla barış istemiyor. AKP hem Türkiye hem Suriye hem de Irakta Kürt düşmanlığını yapıyor” diye konuştu.
 
21'inci yüzyılın 20'nci yüzyıl gibi olmayacağını ve bu yüz yılda Kürtlerin özgür olacağını dile getiren Yüksek, “20'inci yüzyıl bir daha tekrarlanmayacak. Kürtler artık 100 yıl daha köle altında kalmayacak. Kürtler kendi topraklarında özgür yaşayacak” dedi.
 
“Katalonya da yanınızda”
 
Yüksek'in ardından konuşan Katalonya Parlamentosu Üyesi Eulalia Reguant, Katalanya'nın da kendi özgürlüğü için mücadele ettiğini fakat her zaman Kürt halkını mücadelesi onları için bir mücadele kaynağı olduğunu anlattı. Kürt halkı ve Katalonya halkının güçlerinin birleştirip birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Reguant, “Katolanların Kürtlerin mücadelesi kendi mücadelesi olarak görüyor. Kardeş gibiyiz. Mücadelenize destek vereceğiz” dedi.
DAİŞ çetelerine karşı mücadele eden Kürtlerin olduğunu belirten Reguant, Avrupa'nın ise yaşanan saldırı ve katliamlar karşı sessiz olduğunu fakat Avrupa solcuları olarak bu yaşananlara karşı kayıtsız ve sessiz kalmayacaklarını ifade etti. Reguant, “Erdoğan sadece Türkiye'deki Kürtlerin değil Rojava'daki Kürtlere karşı da düşmanlık içindedir. Hiçbir zaman unutmayınız, Katalonya da sizinle, yanınızda kardeşleriniz var. Her zaman sizin yanınızda olacağız” şeklinde konuştu
 
“Avrupa ihlallere göz yumuyor”
 
Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Birleşik Sol Grubu Başkanvekili Li Andersson ise, Finlandiya'nın küçük bir ülke olduğunu fakat son 2 yıldır Kürt halkını yürüttüğü mücadeleye büyük destekler verdiklerini belirterek, özellikle Rojava Kürtleriyle dayanışma içerisinde olduklarını söyledi. Şu an Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun kendilerinin üzdüğünü ve her gün belediye başkanlarının tutuklandığını akademisyenlerin linç edildiğini gazetecilerin ise tutuklandığını kaydeden Andersson, insan haklarının önemli olduğunu ve bunun için mücadele edeceklerini söyledi. Kürdistan'da yaşanan katliamların faillerinin cezalandırması gerektiğini söyleyen Andersson, mülteciler konusunda ise AB'nin Türkiye'ye 3 milyar Euro'nun vermesinin yanlış olduğunu ve insan haklarının pazarlık konusunun yapılmaması gerektiğine dikkat çekti. “Mülteciler Avrupa'ya gelmemesi için Erdoğan hükümetinin yaptığı insan hakkı ihlalini göz yummuyor” diyen Andersson, burada olmalarının ise bölgede olup bitenleri belgelemek olduğunu ifade etti.
 
“Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir”
 
SYRİZA Merkez Komitesi ve Dış İlişkiler Koordinasyon üyesi Georgios Chondros da, SYRİZ hükümeti olarak daha öncede Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını belirttiklerini dile getirerek, “Ben iki gündür buradayım. Bombalar seslerini sürekli duydum. Öte yandan yaşamın devam ettiğini gördüm. Savaş asla normalle dönmemeli savaşa asla alışmamalıyız” diye konuştu. Barış ve demokrasi hakkında konuştuklarını ve Avrupa'nın demokrasi açısında eskisi gibi olmadığını bir gerilik yaşadığını aktaran Chondros, “Avrupa'daki solcular ve halklar olarak barış ve özgürlük mücadelesi için daha da yükseltmeliyiz. Bizim mücadelemizle Erdoğan yeniden müzakere masasına zorlamamız gerekmektedir. Sizden ricam mücadelenizde asla yılmayınız. Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir. Bir şey başaracaksa ancak birlikte başarabiliriz” dedi.

HABERE YORUM KAT