1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sizi almaya geldik sayın Valim
Sizi almaya geldik sayın Valim

Sizi almaya geldik sayın Valim

İzmir'den 190 kişilik heyetle Diyarbakır'a gelen heyetin temasları sürüyor.

A+A-

İzmir'den 190 kişilik heyetle Diyarbakır'a gelen heyetin temasları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve beraberindeki heyet, kısa bir kent turunun ardından Diyarbakır Valiliği'ni ziyaret etti. Başkan Kocaoğlu, İzmir'e atanan Vali Mustafa Toprak'a, "Sizi almaya geldik Sayın Valim." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak kente gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu öncülüğündeki İzmir heyetinin ilk durağı Diyarbakır Valiliği oldu. Ziyaret öncesi Başkan Kocaoğlu ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Sur ilçesindeki Gazi Caddesi'nde kısa bir gezinti yaptı.

Ardından heyet Diyarbakır Valiliği'ni ziyaret etti. İzmir'e atanan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, konuklarını makamının girişinde karşıladı. Başkan Kocaoğlu, Vali Toprak'a 'Sizi almaya geldik Sayın Valim." dedi. Başkan Kocaoğlu ve beraberindekilere "Hoş geldiniz." diyen Vali Toprak, "Ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Bir ve beraber olduğumuzun anlaşılması için bu tür ziyaretler gerekiyor." ifadelerini kullandı. Toprak, insanların Diyarbakır'ı tanımadığını, sadece televizyonda gördükleriyle bir yargıya vardığını ifade etti.

Başkan Aziz Kocaoğlu ise ziyaret sırasında Diyarbakır'a uzun süredir gelmek istediklerini belirterek, "Bizim inancımıza göre yerel yönetimlerin, halkların birbirlerini tanıması, kaynaşması sosyal, kültürel, ekonomik hayatı paylaşması kalıcı barışın olmazsa olmazlarından. Bu ziyareti de bu yüzden gerçekleştirdik." dedi.

Ziyaret anısına Vali Toprak'a İzmir Saat Kulesi motifli bir plaket veren Başkan Kocaoğlu, "İzmir'deki makamınızdan baktıkça kentimizin simgesi olan bu Saat Kulesi'ni göreceksiniz." diye konuştu. Başkan Kocaoğlu ayrıca bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olan Kent Arşivi ve Müzesi'nin hazırladığı İzmir Kent Ansiklopedisi'ni hediye olarak Vali Toprak'a sundu. Vali Toprak da Başkan Kocaoğlu'na Diyarbakır'a özgü bakır işlemeli kahve seti hediye etti.

HABERE YORUM KAT