1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Siyasilerin bayram sohbeti
Siyasilerin bayram sohbeti

Siyasilerin bayram sohbeti

Ramazan Bayramı dolayısıyla HDP'nin oluşturduğu heyetlerden biri önceden çıkarılan program doğrultusunda AKP, CHP ve Saadet Partisi'ne ziyaretlerde bulunup, bayramlaşırken, bir heyette bu partilerden gelen heyetleri Genel Merkezleri'nde karşılayarak bayra

A+A-

 Bayram ziyaretlerinde sohbetin başlıca konularını ise gündemdeki koalisyon tartışmaları ve çözüm süreci oluşturdu.

Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşmalar çerçevesinde Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, MYK üyesi Zeynep Karaman ile PM üyesi Ahmet Karataş'tan oluşan HDP heyeti, AKP, CHP ve Saadet Partisi'nin genel merkezlerine giderek, bayram ziyaretinde bulundu. 
HDP heyeti ilk ziyaretini AKP'ye yaptı. Gelen HDP heyetini, burada AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ankara milletvekilleri Murat Alparslan, Jülide Sarıeroğlu, Nevzat Ceylan ile Gençlik Kolları MYK üyesi Zeynep Yıldız karşıladı. AKP'li Öznur Çalık, ziyarette kendi bahçesinden topladığı kayısıları HDP heyetine ikram etti.

'Hayırlı işlerinizde acele edin'

Ziyarette sohbetin konusunu ise Irak'ta dün yaşanan bombalı saldırı ve DAİŞ çetelerinin uyguladığı vahşet ile birlikte İslam coğrafyasında yaşananlar oluşturdu. 

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, bayramın barış, huzur, güven getirmesi temennisiyle başladığı konuşmasında, insanların yine katledildiği bir bayram geçirdiklerini belirterek, Irak'ta yapılan bombalı saldırıda yaşamını yitirenlere dikkat çekti. Ortadoğu'da, DAİŞ vahşetinin son bulması için ise koalisyon görüşmelerine hız verilmesi gerektiğini söyleyen Bilgen, Peygamber Efendimizin (s.a.v) "Hayırlı işlerinizde acele edin" hatırlatmasında bulunarak, bu koalisyonun hayırlı olduğu düşünülüyorsa bu işin fazla geciktirilmemesi gerektiğini ifade etti.
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık da Bilgen'in bu sözleri üzerine "İnşallah kardeşlik, sevgi, hoşgörü çerçevesinde ülkemiz huzurlu günlere, beraberce güzel şekilde yapacağımız çalışmalarla döner" diyerek, Ortadoğu'da DAİŞ terörünün son bulması için mücadele edeceklerini söyledi. 

CHP'ye koalisyon göndermesi

AKP ziyaretinin ardından HDP heyetinin bayram ziyareti gittiği ikinci adres CHP oldu. HDP'lileri burada ise CHP Genel Başkan Yardımcıları Murat Özçelik, Yaşar Peyman, PM üyeleri Cemal Canpolat ile Elif Uzunşimşek karşıladı. 

Bilgen'den CHP'lilere 'sabır' temennisi

Karşılıklı bayram temennilerinin ardından sohbete geçildi. Buradaki sohbetin konusunu ise koalisyon oluşturdu. Koalisyon tartışmalarına ilişkin HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, "İki bayram arası nikah olmaz diyorlar. CHP böyle hurafelere inanmaz ama demokratik Türkiye için, barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye için hükümet protokolüne ihtiyaç var. Size sabır diliyoruz. İki bayram arasını iyi değerlendirmenizi diliyoruz" diyerek CHP'lilere göndermede bulundu.

CHP'li Özçelik: Seçimlerde başarılı çıkmanız mutluluk verici

Bilgen'in bu göndermesi üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik de "İnşallah olumlu şeyler olur. Hepimizin beklentisi budur. Bizim mesajımız tek. Vatan Partisi'ne ayrı, HDP'ye ayrı, AKP'ye ayrı değil. Sosyal demokrat bir parti olarak Kürtlerle beraber hep birlikte eşit vatandaşlık ilkelerinde bu memlekette huzur için güzel bir şekilde yaşamak istiyoruz. Sizin bu seçimlerde başarı ile çıkmanız, hepimiz açısından mutluluk verici" dedi.


Kürt sorununun çözümü konusunda CHP'den daha fazla beklenti içerisinde olduklarını dile getiren HDP PM üyesi Ahmet Karataş ise çözüm sürecini AKP'nin başlatmasına karşın CHP'nin rolünün önemli olduğunu vurguladı.
CHP'li Özçelik buna ilişkin ise "Hep birlikte kafamızı sorunlara verip, kiminle çözeceğimize çalışmak lazım" diyerek yanıt verdi. 

Son ziyaret Saadet Partisi'ne 

HDP heyeti, CHP ziyaretini noktalamalarının ardından programları kapsamında son ziyaretlerini Saadet Partisi'ne yaptı. HDP heyetini burada da Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Hacı Abdullahoğlu ile Erkut Yaşar karşıladı. Yapılan bayram sohbetinde Saat Partili yöneticiler, HDP'nin 7 Haziran seçimleri ile güçlü bir çıkış yaptığını ve bu çıkış ile üzerine büyük bir sorumluluk düştüğünü kaydetti. 

HDP'ye ziyaretler 

HDP heyetinin yaptığı ziyaretlerin yanı sıra, partinin Genel Merkezi'ne sırasıyla AKP, CHP ve Saadet Partisi heyetlerince ziyaretler yapıldı. Gelen heyetleri, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Meclis üyesi Emir Ali Türkmen, HDP MYK üyesi ve aynı zamanda HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs karşıladı. 

HDP'lilerle bayramlaşmaya gelen AKP heyeti içerisinde İstanbul Milletvekili Erol Kaya ile Ankara milletvekilleri Tülay Senemoğlu ve Mahmut Sami Mallı yer aldı.


Karşılamanın ardından geçilen sohbette ilk sözü alan HDP Milletvekili Nursel Aydoğan, 25 yıldır her bayram barış temennilerinde bulunduklarını ve artık barışın temenni olmaktan çıkıp, gerçek bir barışın sağlanmasını istediklerini ifade etti.

Yeni bir sürecin başlaması ve hükümetin kurulması gerektiğini de belirten Aydoğan, "Ülkemizde barış, ekmek, su ve hava kadar gerekli. Barış içinse hükümetin kurulması son derece önemlidir. Hükümetin kurulması, Türkiye'nin demokrasisi için önemli. Diliyoruz ki görüşmelerden olumlu sonuçlar çıkar" diyerek, kendileri açsından da yeni hükümetin kurulması için üzerlerine düşen sorumluluk ne ise yapmaya hazır olduklarını kaydetti.
AKP Milletvekili Erol Kaya ise hükümetin kurulması için ilk gerekli adımların atıldığını ifade ederek, milletin beklentilerine çözüm olma iradesi içerisinde olduklarını dile getirdi.


Çözüm sürecine de değinen Erol'un, yaşanan olaylar için "pkk" ifadesini kullanması dikkat çekti. Erol, "Terör hadiselerinde yaklaşık 40 bine yakın insanımızı kaybettik. 17 bin faili meçhul var" diyerek AKP hükümeti sayesinde Türkiye'nin karanlık döneminin geride kaldığını savundu. 

AKP heyetinin ziyaretinin ardından İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Ankara Milletvekili Aylin Nazlıkaya ve Nihat Yeşil'den oluşan CHP heyeti, HDP Genel Merkezi'ne geldi.

CHP'lilerle sohbetin ilk gündemi Melih Gökçek oldu 

İki partinin bayramlaşmasında ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek gündeme geldi. HDP'li Aydoğan, CHP'li Nazlıaka'nın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek nedeniyle birçok kez Türkiye gündeminde yer aldıklarını ve meclisin renkli simalarından olduğunu söyledi. Bunun üzerine araya giren CHP'li Tanrıkulu, "Melih Gökçek olmasa da biz de gündem olmasak" ifadesini kullandı. 

Bayramlaşmanın diğer önemli gündem konusu ise çözüm süreci oldu. Türkiye'deki demokrasi, özgürlük meselelerinin önemli olduğunu vurgulayan CHP'li Tanrıkulu, Kürt meselesinin de demokrasi eksikliğinin ve özgürlük eksikliğinin ortaya çıkardığı bir sorun olduğunu ifade etti.


Çözüm süreci için parlamentoda esaslı bir yöntem önerdiklerini belirten Tanrıkulu, "Adalet ve Kalkınma Parti'nin hükümet odaklı ve parlamento dışı yöntemi ile karşı karşıya kaldık. CHP'nin önerdiği yöntem bütün siyasi partilerin ortak bir söylemi haline geldi. Partim adına şunu söyleyebilirim. Türkiye'de her günün böyle bayram gibi, dayanışmanın, barışın ve güler yüzün olduğu bir dönemi Türkiye'ye yaşatmak istiyoruz. CHP, Türkiye'de toplumsal barışın güvencesidir" dedi.


Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmaya da atıfta bulunarak meselenin parlamentoda çözülmesi gerektiğini kaydetti.

CHP heyetinin ziyaretinin ardından Saadet Partisi heyeti HDP'lileri ziyaret ederek bayramlaşması ile bayramlaşma programı son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler