1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Siyasi kadın tutsaklara işkence iddiası
Siyasi kadın tutsaklara işkence iddiası

Siyasi kadın tutsaklara işkence iddiası

Diyarbakır’da tutsaklara yönelik artan işkence ve kötü muameleyi kınayan tutsak ailelerinin verdiği bilgiye göre, tutsaklar elleri kelepçeli hastanenin merdivenlerinden sürükleniyor ve kendilerine panzer arkasına bağlanan cenaze fotoğrafları gösterilerek

A+A-

Diyar TUHAD-DER, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde bulunan kadın tutsaklara yönelik götürüldükleri hastanelerde uygulanan şiddet ve hakaretleri kınadı.

Cezaevi önünde konuya ilişkin yapılan eyleme dernek yöneticilerinin yanı sıra tutsak yakınları da katıldı. Açıklama yapan Diyar TUHAD-DER Yöneticisi Yasemin Budak, "400 vekil", "Tek başına iktidar" ve "Başkanlık sistemi" isteyen AKP ve Erdoğan'ın Kürt halkı ve demokrasi güçlerini katliamdan geçirdiğini ve bu sürecin cezaevlerinde de tüm yakıcılığıyla hissedildiğini belirtti.
 
“Elleri kelepçeli hastane merdivenlerinden sürüklendiler”


Son tutuklamalar ile birlikte cezaevlerinde işkence ve baskıların da arttığına dikkat çeken Budak, gözaltında darp, cinsel taciz, sözlü taciz, küfür ve hakaretlerin arttığını öne sürdü.


Budak, 30 Eylül 2015 tarihinde Fatma Gökhan, Pınar Tikik ve Şükran Yıldız adlı siyasi kadın tutsakların tedavi amaçlı götürüldüğü Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde askerlerin kollarına girmesine izin vermedikleri için elleri kelepçeli bir şekilde hastanenin üçüncü katından aşağıya kadar sürüklendikleri bilgisini verdi. Budak, Fatma Gökhan isimli hasta tutsağın aşağı sürüklendikten sonra ring içine fırlatıldığı ve burada da hakaretlere maruz kaldığını aktardı.


Budak, bu işkencenin ardından Gökhan ve Tikit'e geldikleri koğuşlarında slogan atan kadın siyasi tutsak soruşturma açılarak para cezası verildiğini dile getirdi.
 
Utanç fotoğrafı tahrik aracı olarak kullanılıyor


Budak’ın verdiği bilgilere göre, infaz edildikten sonra akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in fotoğrafları da askerler tarafından tutsaklara karşı tahrik aracı olarak kullanıldığı iddia ediliyor.
 
Yaşananlar provokasyon


Yaşananların provokasyon amacıyla yapıldığını belirten Budak, “Bu olayın direnişin kalesi olan Amed'de yapılmasının Mazlum'ların, Kemal'lerin mekânında yaşanması 12 Eylül faşizminin ve Esat Oktay'ın ruhunun yeniden canlandırılmaya çalışıldığını gösteriyor” şeklinde konuştu. Tutsak aileleri yaşananlara karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler