1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ‘Siyasi çözümün önü kesildi’
‘Siyasi çözümün önü kesildi’

‘Siyasi çözümün önü kesildi’

Siyasetçi Medeni Seyrek Bukarki, siyasi iktidarın bunalım yaratarak seçimlerin tekrarını sağladığını ve bununla siyasi çözümün önünün kesilmeye çalışıldığını ifade ederek, Kürtler ve Türklerin artık şiddet ve kavga istemediklerini söyledi.

A+A-

7 Haziran genel seçimlerinde HDP Diyarbakır Milletvekili Aday Adayı da olan siyasetçi Medeni Seyrek Bukarki gündemi değerlendirdi.

Bukarki, “İnsanlarımız artık şiddete kavgaya ölümlere ve zulme hayır diyor” dedi.
Bukarki, 2013 yılı Newrozu’nda Diyarbakır Newroz’unda okunan Abdullah Öcalan’ın mektubunda HDP projesine vurgu yapıldığını ve 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin de 80 vekil ile TBMM’ye girerek siyasi alanda büyük bir başarıya imza attığını ifade ederek, şunları söyledi:


“Kürtlerin 35 yıllık demokratik siyasete katılma çabalarına anti demokratik seçim barajı ile setler çekilerek marjinal pozisyonuna itilmek istenmişti. Ama HDP Türkiye partisi olarak toplumun tüm kesimlerini bünyesinde toplayarak demokratik siyaset yollarını açmak üzere 7 Haziran seçimlerinde büyük bir başarı elde etti seçmenin 13.1’inin iradesini kazanarak 80 vekil TBMM ye gönderdi.  Bu manzaradan rahatsız olan statikocu inkarcı imhacı zihniyet ve taraftarları bunu hazmedemedikleri için bu demokratik barış sürecini sabote ederek savaş konseptini oluşturdular. Bu bunalımı yaratarak seçimlerin tekrarını sağlamak için böyle acımasız bir şekilde insanların katledilmesine kendi siyasi ikballeri için bilinçli bir şekilde emirler verdiler ve daha da şiddeti tırmandırarak HDP’nin ve aynı zamanda demokratikleşmenin önünü kesmeye çalışıyorlar”.
 
‘Kürtler ve Türkler kavga istemiyor’


Kürtler ve Türklerin artık şiddet ve kavga istemediklerini de sözlerine ekleyen Bukarki, “Bir gerçek var ki artık bu ülkede ne Kürtler ne Türkler ne de başka etnik aidiyetten olan yurttaşlarımızı kimse kendi çıkarları için kandıramazsınız. İnsanlarımız artık şiddete kavgaya ölümlere ve zulme hayır diyor. Şiddetin zulmün sonu gelir elbet bir gün. İşte o gün 1 Kasım günüdür.  Gelin bütün ezilen sınıfların kurtuluşu için gelin 76 milyon yurttaşımızın geleceği için hep birlikte anayasal yurttaşlık temelinde kardeş olalım.

Ülkemize sahip çıkalım zulme dur diyelim ve aklıselimle hareket edelim. Kimse bu ülkenin parçalanmasını, bölünmesini istemiyor. Bizim bayrakla, İstiklal Marşı ile problemimiz yok bayrak bizimde bayrağımızdır, bu ülke bizimde ülkemizdir. Bizim istediğimiz onurlu demokratik haklarımızı birinci sınıf yurttaş tüm haklarını kullanabilecek özgür birey olarak Türkiye vatandaşı olmaktır” dedi.
 
“İstenirse barış olur”


Müslüman coğrafyasında insanları birbirine kırdırıp rant sağlandığını da ifade eden Bukarki, “Bizi ezelden beri biri birimize kırdırıyorlar Müslüman coğrafyasında yüz yıllardır insanları biri birine öldürtüp kendi rantlarını sağlıyorlar. Bakınız geçenlerde Sayın Diyanet Başkanımız bir açılış konuşmasında ‘1980 yılında bu yana Ortadoğu coğrafyasında ve Müslümanların diğer yaşadığı yerlerde tam 13 milyon insan katledilmiş ve biribirini öldürüyor’ dedi. Bu insanlar yazık günah değil mi? Bunlar hepsi insan ve Müslüman. Bir kez daha Diyarbakır’da bir yerelde siyasetçi ve sürgün tranvasını yaşamış bir ailenin çocuğu olarak bütün yöneticilere sesleniyorum. İktidar dahil bütün parti liderlerine sesleniyorum, istenirse barış olur; lütfen bu şansı değerlendirelim. Ülkemize yazık oluyor. Herkesi aklı selime davet ediyorum. Bu seçimin huzur ve barış ve bereket getirmesi dileğimdir” dedi.
 
Kürt sorununa yaklaşımından dolayı partisinden istifa eden CHP Diyarbakır eski İl Başkanı eden Medeni Seyrek Bukarki, Kürt sorununun çözümüne daha aktif katılmak için 7 Haziran seçimlerinde HDP’den aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler