1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Siyasi bir mücadele içersinde bulunmasın’
‘Siyasi bir mücadele içersinde bulunmasın’

‘Siyasi bir mücadele içersinde bulunmasın’

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan yüzde 96 engelli ağır hasta tutuklu Celal Şeker’in (32) cezasının ertelenmesi için İnsan Hakları Derneği üyeleri tarafından yapılan ceza ertelemesi başvurusu reddedildi.

A+A-

İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan yüzde 96 engelli ağır hasta tutuklu Celal Şeker’in (32) sağlık durumuna dikkat çekmek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Dernek binasında gerçekleştirilen toplantıya, şube yöneticilerinin yanı sıra hasta tutuklu Celal Şeker’in ağabeyi Kerem Şeker katıldı. Toplantıda konuşan İHD Şube Başkanı Raci Bilici, devletin tutuklulara dönük tutumunun tecrit, kötü muamele ve tedavilerine engel olmak gibi yöntemlerle devam ettiğini vurguladı.


Yüzde 96 engelli ama hala cezaevinde tutuluyor


Bilici’nin ardından konuşan derneğin Cezaevi Komisyonu Üyesi Avukat Muhterem Süren de dernek verilerine göre hala cezaevlerinde 282’si ağır olmak üzere 721 hasta tutsağın bulunduğunu hatırlatarak, bu ağır hastalardan birinin de Celal Şeker olduğunu ifade etti. Süren, kesinleşmiş bir cezası nedeniyle tutuklanarak cezaevine konulan ve diyalize bağlı olarak yaşamını sürdüren Şeker’in infazının ertelenmesi için yaptıkları başvurunun savcılık tarafından reddedildiğini söyledi. Şeker’in yüzde 96 engelli olduğu ve yaşamını tek başına idame edemeyeceğine dönük raporların bulunmasına rağmen ısrarla cezaevinde tutulmasına tepki gösteren Av. Süren, Şeker’in cezasının ertelenmesi için mücadelelerinin süreceğini ifade etti.


‘Siyasi bir mücadele içersinde bulunmasın’


Kardeşinin 2001 yılından beri diyalize girdiğini ve kardeşinin karnına takılan enfeksiyon riski yüksek aparatla günde 4 kere vücut sıvısının değiştirildiğini söyleyen Şeker’in ağabeyi Kerem Şeker ise kardeşinin evde hijyenik hassas bir odada tutulduğu ve buna rağmen enfeksiyon kaptığını belirterek, cezaevi koşullarının kardeşi için hayati tehlike arz ettiğini söyledi. Kardeşinin doktor raporlarına rağmen cezaevinde tutulmasına tepki gösteren Şeker, “Hasta tutsaklara siyasi ve intikam hırsı ile yaklaşıldığı için, bu cezalar veriliyor.

Duyuyoruz, adamlar bize şunu söylüyor, ‘Eğer hastaysa, siyasi bir mücadele içersinde bulunmasın.’ Siyasi bir mücadelenin içerisinde yer alabiliyorsa, bu adamın sağlığında bir sıkıntı yok mantığı ile yaklaşılıyor. Bu insanlar cezaevi koridorlarında, hastane koridorlarında, yollarda terbiye edilir mantığı var” dedi. Şeker, artık cezaevlerinde ölüm haberlerinin gelmesini istemediklerini belirterek, kardeşi ile birlikte tüm hasta mahpusların uygun tedavi ortamlarına taşınması ve serbest bırakılmalarını talep etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler