1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sivil toplum güçlendikçe biz de güçleniriz
Sivil toplum güçlendikçe biz de güçleniriz

Sivil toplum güçlendikçe biz de güçleniriz

TMMOB Makina Mühendisleri Odası`nın hizmet binası açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Yönetimler toplumdan uzaklaştıkça kirlenirler. Toplumla birlikte olursa, sivil toplumla, halkla birlikte olursa iktidarcı yönlerini törpü

A+A-

Makina Mühendisleri Odası'nın(MMO) yeni hizmet binasının açılışı genel merkez, şubeler, temsilcilikler ve üyelerin katılımı ile gerçekleşti.  Binanın açılışını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ve Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gurbet Örçen kurdeleyi birlikte keserek yaptılar.

Daha sonra kokteyl ile devam eden gecede bir konuşma yapan Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gurbet Örçen, yeni bir yerin açılışı için bir araya gelinmiş olsa da, mekanların değil, o mekanlarda yürütülen çalışmaların niteliğinin önemli olduğunu söyledi. Örçen, “Ufacık bir yerden birçok alanlar yaratarak buralara kadar geldik” dedi.

MMO'nun yıllardır bulunduğu her şehirde yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalıştığını söyleyen Örçen, “Biz de Diyarbakır Şube olarak bu kentte meslek alanımızı ilgilendiren her alanda yer alacağımızı daha önce söyledik ve bu yeni yerimizin de bu çalışmalarımızı daha verimli kılacak bir mekan haline gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

Ranta karşı mücadelemizi sürdüreceğiz

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar da,  bütün çalışmalarında örgütlü üyeden aldıkları güçle ve destekle bugüne kadar geldiklerini dile getirdi. Çakar, “Kendi mesleğimizi, meslektaşlarımızın sorunlarını hiçbir zaman ülkenin sorunlarından ayrı tutmadık, hep onlarla bir bütünlük içerisinde olduk. Toplumsal muhalefet odağı olarak olabildiğince ülke sorunlarına sahip çıkmaya çalıştık” dedi. TMMOB'ye yönelik büyük saldırıların yaşandığına dikkat çeken Çakar, bu saldırıların temel nedeninin ise, TMMOB'nin kentlerin rant alanına dönüştürülmesine karşı verdiği mücadele olduğunu ifade etti.

Kışanak: Sivil toplum hareketinin yanında olacağız

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da konuşmasına, “Bu şehrin her halükarda ev sahibiyim, sizleri burada görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum” sözleri ile başladı.

Diyarbakır'ın sivil toplum ve meslek örgütlerinin son derece güçlü olduğu bir kent olduğunu belirten Kışanak, “Biz bundan gurur duyuyoruz ve yönetim olarak da her zaman kentimizin dinamikleri ile birlikte hareket etmeyi esas alıyoruz. Bu bize güç katıyor. Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri, toplumsal alan örgütleri ne kadar güçlü olursa biz kendimizi o kadar güçlü hissediyoruz” dedi.

Makina Mühendisleri Odası ve TMMOB'nin tüm bileşenlerine başarılar dileyen Gültan Kışanak, “Bu mekanı da kendi mekanımız olarak göreceğiz. Her zaman sizlerden katkı ve destek bekleyeceğiz" dedi. Sivil toplum örgütlerinin kendileri için güç ve destek kaynağı olduğunu belirten Kışanak, "Çünkü biz şunu çok iyi biliyoruz, yönetimler toplumdan uzaklaştıkça kirlenirler. Toplumla birlikte olursa, sivil toplumla halkla birlikte olursa iktidarcı yönlerini törpülerler, azaltırlar. Biz kendi demokratik yönetim anlayışımızın bir gereği olarak her zaman sokakta olacağız, mahallede olacağız, sivil toplum hareketinin yanında olacağız, sizlerle birlikte olacağız. İnanıyorum ki sizler de aynı duygular içerisindesiniz. Katkılarınızı, emeğinizi bizden esirgemeyeceksiniz. Hayırlı uğurlu olsun.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

HABERE YORUM KAT