1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Sivil İnsiyatifin Gücü
Sivil İnsiyatifin Gücü

Sivil İnsiyatifin Gücü

Diktum-Der (Diyarbakır Kültür- Turizm ve Musiki Derneği) Başkanı Kenan Aksu, Derneğin çok önemli projeleri olduğunu bunların gerçekleşmesi halinde Diyarbakır'ın adını dünyaya duyuracağını belirtti.

A+A-
Aksu kaleme aldığı makalesinde şunlara yer verdi.
 
SIRADA KIRKLARDAĞI ÜSTÜNDE YAPILAN YAPI ,FİSKAYA ÖNÜNDE YAPILAN 4-5 KATLI UCUBE TAŞ YAPI,ANZELEYE YAPILMIŞ OLAN YANLIŞ PROJEYE TEPKİ VAR.
 
SİVİL İNSİYATİFİN ÖNEMİ;
 Daha önce basında ve medyada yazmış olduğumuz yazılara istinaden kentin dinamikleri 35 sivil toplum örğütünden HEVSEL,KENT ORMAN PARK ,HES PROJESİ,ŞEHİR STADYUMUN yerinin toplu konut idaresinin yapı rezerv alanı olarak ilan edilmesine tepki geldi.Hevsel bahçelerinin,kent orman parkı,HES projeleri,şehir stadının avm veya toplu konut idaresine devr edilmesi konuları sivil toplum örğütlerini hareketlendirdi.
 
    SIRADA KIRKLAR DAĞI,FİSKAYA ŞELALESİNİN ÖNÜNDEKİ TAŞ YAPI,ANZELEYE YAPILAN YANLIŞ SÜS HAVUZ VAR.
Kırklar meclisine,kırklar kilisesine,efsanelere,şarkılara konu olmuş tarihi ve geçmişi önemli olan kırklar dağına verilmiş olan imarın iptaline ,yapılan yapının biran önce durdurulması var olan yapınında bir an evel yıkılması gerekir.
 
 Efasanelere ğöre YUNUS Peygamberin 7 yıl yaşadığı ve görüntü olarakta çok güzel  olan FİSKAYA şelalesinin önüne imar izini verilerek yapılan  4-5 katlı CAFE taş yapının oraya hiç yakışmadığı  beton yapılaşmaya karşı çıkan yerel yönetimlerin böyle bir yapıya nasıl müsaade etiği düşündürücüdür.
Bu UCUBE taş binanın biran evel yıkılması içinde tepki gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.
ANZELE Diyarbakır'da yaşıyan herkesin anısı olan ALLAH verğisi bir kaynak .Geçmişte burada çimeyen yok gibi ve devamlı akan içinde kutsal balıkların bulunduğu kabul edilen ANZELEYE yapılan projenin bir süs havuzu görüntüsünde olup bu projenin Urfa Balıklı göl gibi bir pojeyle Diyarbakır'a kazandırılması daha dikkat çekici olacağıdır.Buğün Urfa'ya gidipte balıklı gölü gezmeyen yoktur.
Bu projenin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Aksu butür projeler yapıldığında konu ile ilğili sivil toplum örğütlerinden görüş alınması gerektiğini söyledi.
 
DİYARBAKIR KÜLTÜR TURİZM VE MUSİKİ DERNEĞİ(DİKTUMDER) olarak kentimizin açık bir hava müzesi oldugu,Dünyada eşi benzeri olmayan değerlere sahip Diyarbakır'ın tanıtımı için 30-31ocak1-2 şubat tarihleri arasında İstanbul'da EMİT FUARINA katılıp Diyarbakır'ın tanıtımı için şair,yazar,sanatçılarla adeta çıkarma yapacaklarını söyledi.
 
Projelerinin arasında altyapısını oluşturmak için çalışmalar ve görüşmelere başladıkları D.Bakır ALTIN SUR ULUSLAR ARASI FİLİM FESTİVALİ bulunduğunu bu projenin şehrin tanıtımı ve turizm getirisi yönünden çok önemli olduğunu .
 
Ayrıca İstanbul'da FESHANEDE Diyarbakır tanıtım günleri için girişimlerde bulunulduğu,
15 şubat 2014 tarihinde Diyarbakır'ın en önemli ses ve bestecisi 50 seneden beridir şarkıları halen gündemde bulunan ŞARK BÜLBÜLÜ Rahmetli CELAL GÜZELSES'İ anma etkinliğini Dicle Üniversitesi 1500 kişlik salonunda tüm halkımıza açık önemli sanatçıların katılacağı TRT Televizyonlarının canlı vereceği konser vereceklerini müjdelediler.

HABERE YORUM KAT