1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sivil çabayla harabeden yeşil alana
Sivil çabayla harabeden yeşil alana

Sivil çabayla harabeden yeşil alana

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde okul olarak kullanılan tarihi Latin Kilisesi'nin boş kalan avlusu, duyarlı yurttaş tarafından yeşil alana çevrildi.

A+A-

Henüz çocukken ekonomik sorunlardan dolayı Diyarbakır'ın Dicle ilçesinden Sur ilçesine göç eden Ali Güneş (48) adlı yurttaş, okula çevrilen tarihi Latin Kilisesi'nin avlusunu kendisi düzenledi. Daha önceden madde bağımlıları tarafından kullanılan bahçeyi düzenleyen Güneş, bahçeye 8 yıl emek vererek mahalle içinde yeşil alan oluşturdu. Daha önceden okula çevrilen tarihi kilisenin kazan dairesinde yıllarca sigortasız çalıştığını ve son gelen idareciyle arasında problemler yaşadığından dolayı işten ayrıldığını belirten Güneş, “Sur içinde topluma açık hiçbir alan yok, mahalle sakinlerinin gidip oturup çay içeceği ve çocukların oynayacağı bir park veya yeşil alan yok” diye belirtti.

Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği kilise avlusunu tamamen yeşil bir alana çevirip, doğallığını ve tarihi dokusunu bozmadan fidanlar dikip büyüten, içinde bir takım hayvanlar besleyen Güneş, “Burası eskiden düz bir alandı ve madde bağımlıları tarafından kullanılıyordu. Ama ben bu bahçeye bakmaya karar verdim ve 6 yıl bahçenin kapısını kapattım. Kimse içeride ne olduğunu bilmiyordu. Kendi imkânlarımla içine fidanlar ektim ve büyüttüm, şimdi bu hale geldi. Kilisenin giriş kapısında duran dikili taşları muhafaza ettim. Geçmişte burası madde bağımlıları tarafından kullanılırdı. Mahalledekiler şimdi gelip oturuyor ve burada çayını içip sohbet ediyor. Birkaç hayvan besliyorum; baykuş, kartal, köpek, sincap ve kuzu. Aileler gelip çocuklarına gösterip geziyorlar, bu güzel bir şey” şeklinde anlattı.

HABERE YORUM KAT