1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sivas olayları için Diyarbakır'da tören
Sivas olayları için Diyarbakır'da tören

Sivas olayları için Diyarbakır'da tören

Sivas'taki Madımak Oteli'nde 35 kişinin ölmesinin 21. yıl dönümü nedeniyle Diyarbakır'da basın toplantısı düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi'nde bulunan Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi önünde yapılan açıklamaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışnak, Yenişehir İlçe Belediyesi Eş Başkanı Ülkü Baytaş, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Belediye İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan, Şırnak'ın Uludere ilçesindeki olayda hayatını kaybedenlerin aileleri ve çok sayıda kişi katıldı. Madımak Oteli'nde ölenlerin fotoğraflarının bulunduğu bir pankart açılarak, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Sivas'ı unutma unutturma" sloganları atıldı.

Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Cafer Koluman, 2 Temmuz 1993 tarihinde 35 insanın “sevinç naraları” eşliğinde ateşe verilerek katledilmesinin üzerinden 21 yıl geçtiğini söyledi. Olayın Dersim, 1 Mayıs, Çorum, Maraş, Gazi ve Roboski olayı gibi aydınlatılamadığını söyleyen Koluman, bu tür olayların girişimlerini bertaraf etmek için halkı 2 Temmuz'da Sivas'ta Madımak Oteli önünde buluşmaya çağırdı.

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, Madımak Oteli'nde yaşanan olayı kınayarak, "Yarın hepimizin yüreği Madımak'ta atacak ve ben Diyarbakır halkı adına Madımak'ta yedirdiğimiz canları saygıyla ve minnetle anıyorum" dedi.
Semah gösterisi ile açıklama son bulurken, Pir Sultan Abdal Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman ve çok sayıda dernek üyesi yarın Sivas'ta yapılacak etkinliğe katılmak üzere yola çıktılar.

HABERE YORUM KAT