1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sırada Diyarbakırspor mu var?
Sırada Diyarbakırspor mu var?

Sırada Diyarbakırspor mu var?

Ülkemizde futbolda ilk defa örnek teşkil edecek bir mahkeme kararı sonrası kulüp başkan ve yöneticileri hapis cezalarına çarptırıldı. Malatyaspor'un eski başkanları ve yöneticilerine kulübü kötü yönettikleri gerekçesiyle çeşitli hapis cezaları verildi. Ma

A+A-
Malatyaspor'u kapanma noktasına getiren başkan ve yöneticilerin ceza alması üzerine, şimdi birebir benzer konumda olan ve kapanmaya kadar giden Diyarbakırspor içinde örnek olabilecek mi önümüzdeki günlerde göreceğiz.
 
Hatırlanacağı üzere Diyarbakırspor'un batağa sürüklenmesi nedeniyle 2011 bir soruşturma başlatılmıştı., 6 bin sayfalık bir soruşturmada şimdiye kadar bir arpa boyu kadar ileri gidilemedi.  Ortaya atılan iddialara göre bazı siyasilerin bu soruşturmayı engelledikleri yönündeydi.
 
Bakalım Malatyaspor'u batıran yöneticlere gelen hapis cezaları, Diyarbakırspor içinde uygulanabilecek mi, hiç umut olmasa da ilerleyen zamanda belli olacak.
 
İşte Türk Futbolunda devrim gibi bir karara imza atan mahkeme kararları ve Malatyaspor'u bu duruma sokan yöneticiler için çıkan kararlar.
 
1966 yılında kurulan ve Türkiye Ligi'nde bir dönem önemli takımlar arasında yer alan, ancak şimdi yerel amatör ligde mücadele eden Malatyaspor'la ilgili Malatya 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 4 yıldır devam eden kamu davası bugün sonuçlandı. Mahkeme Hâkim İzzettin Duman tarafından açıklanan kararda görevi kötüye kullanma ve kulübü zarara uğratma suçlamalarıyla başkanlık yaptıkları dönemlerle ilgili haklarında dava açılan Malatyaspor eski başkanları Hikmet Tanrıverdi ve Haşim Karadağ'ın da aralarında bulunduğu bir çok yöneticiye hapis cezası çıktı.
 
TANRIVERDİ'YE 3 YIL 2 AY
 
Mahkeme, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı ve Fatih Karagümrükspor Başkanı Hikmet Tanrıverdi'ye 3 yıl 2 ay, eski başkanlardan işadamı Haşim Karadağ'a ise 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi.
 
Karar da yine şu anda Yeni Malatyaspor İkinci Başkanı İlhan Kavuk'a da 3 yıl hapis cezası verildi. Yöneticilerden Fahrettin Eserdi, Selahattin Dağıstanlı, İlyas Karahan, Ali Alkış ve Atilla Kantarcı 2 yıl hapis cezası aldı.
 
Kararın Yargıtay'da onanması halinde Hikmet Tanrıverdi ile İlhan Kavuk'un yöneticiliklerinin düşeceği öğrenildi.
 
PROF.ÖZDEMİR'E CEZA VERİLMEDİ
 
Bu arada Hikmet Tanrıverdi döneminde yöneticilik yapan ve şuanda hayatta olmayan Celal Birsen ile Hüseyin Fidan'ın davaları düştü. Yine Hikmet Tanrıverdi döneminde yöneticilik görevi yürüten İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Anabilim Başkanı olan Prof. Dr. Ramazan Özdemir'e ceza verilmedi.
 
KULÜBÜN ZARARI TAZMİN EDİLECEK
 
Hikmet Tanrıverdi ve Haşim Karadağ'ın başkanlık yaptıkları dönemlere ilişkin zararın 16 milyon lira civarında olduğu, zararın yönetimlerde bulunanlar tarafından tazmini yoluna gidileceği de karar metninde yer aldı.
 
ÖTEKİ KULÜPLERE ÖRNEK OLABİLECEK
 
Mahkemenin bu kararının Yargıtay tarafından onanması halinde, Malatyaspor gibi geçmiş yıllarda yönetimlerin sportif ve ekonomik olarak kötü idare edildikleri, borç batağındaki Diyarbakırspor, Samsunspor, Kocaelispor, Sakaryaspor ve Elazığspor için de geçmişe yönelik hesapların incelenmesi talebinde bulunulması durumunda eski yönetimlere dava açılabileceği öğrenildi. 
 
Malatyaspor, 1983-1984 sezonunda o dönemdeki 2'nci Lig'de namağlup şampiyon olarak 1'inci Lig'e çıkmış, 2004 yılında ise Türkiye'yi UEFA kupasında temsil etmişti.
 

HABERE YORUM KAT